مثال پیکربندی ادغام CUCM به CUBE

اجزای مورد استفاده
اطلاعات موجود در این سند بر این واقعیت استوار است که هر تعداد سرور CUCM، هر روتر خدمات مجتمع سیسکو (ISR)، ISR Generation 2 (G2) یا Cisco Aggregation Services Router (ASR) می تواند یک CUBE باشد. هیچ پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP) برای عملیات اولیه CUBE مورد نیاز نیست.

اطلاعات این سند از دستگاه های موجود در یک محیط آزمایشگاهی خاص ایجاد شده است. همه دستگاه‌های مورد استفاده در این سند با یک پیکربندی پاک شده (پیش‌فرض) شروع به کار کردند. اگر شبکه شما فعال است، مطمئن شوید که تأثیر بالقوه هر دستوری را درک کرده اید.

پیکربندی کنید

CUBE-Side ادغام CUCM-to-CUBE
هنگامی که برای اولین بار یک CUBE راه اندازی می کنید، باید روتر را فعال کنید تا تماس ها را مانند CUBE مسیریابی کنید. این تصویر یک پیکربندی اولیه VoIP سرویس صوتی را در یک CUBE نشان می دهد:

در اینجا چند نکته مهم در مورد این پیکربندی وجود دارد:

 • اولین خط پیکربندی، mode border-element است که CUBE را در روتر فعال می کند. برخی از دستگاه ها هنگامی که به صورت CUBE کار می کنند، این پیکربندی را ندارند.
 • Allow-connections sip to sip CUBE را قادر می‌سازد تا تماس‌های پروتکل شروع جلسه (SIP) را بپذیرد و آنها را به عنوان تماس SIP هدایت کند. گزینه هایی برای H323 نیز وجود دارد.
 • پروتکل فکس t38 یک پیکربندی پیش فرض برای روترهای ISR G2 است. برای پیکربندی CUBE مورد نیاز نیست.
 • پیشنهاد اجباری به CUBE اجازه می دهد تا تماس ها را در سناریوی پیشنهاد تاخیری به پیشنهاد اولیه هدایت کند. تقریباً همه ارائه دهندگان به تماس های SIP پیشنهاد اولیه نیاز دارند. در واقع توصیه می شود برای جلوگیری از مشکلات زودهنگام رسانه، پیشنهاد اولیه را از CUCM ارسال کنید.
 • passthru سیگنالینگ میانی فقط برای تماس های SIP به SIP است. برای کار کردن برخی خدمات تکمیلی لازم است.
 • G729 annexb-all در مواردی که CUBE با ارائه دهندگانی که از فرمت RFC برای کدک‌های G729r8 و G729br8 پیروی نمی‌کنند، مذاکره می‌کند، بهینه است.

پیکربندی Dial-Peer در CUBE
Dial-Peers در CUBE مانند سایر dial-peers در درگاه های Cisco IOS هستند. تفاوت این است که تماس‌ها از یک VoIP Dial-Per به دیگری VoIP Dial-Per مسیر می‌شوند.

توجه داشته باشید که در اینجا دو شماره گیری وجود دارد: ورودی و خروجی. CUBE همیشه دو همتای شماره گیری را مطابقت می دهد. همتاهای شماره گیری ورودی از دیدگاه CUBE، یا از CUCM یا از ارائه دهنده SIP هستند. همتاهای شماره گیری خروجی به سمت CUCM یا به ارائه دهنده SIP ارسال می شوند.

ICisco توصیه می کند که بیشتر دستکاری رقم را در CUCM از طریق اعداد مهم، ماسک شماره تلفن خارجی و ترجمه انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد همتایان شماره گیری، به مقاله آشنایی با همتاهای شماره گیری ورودی و خروجی در پلتفرم های IOS مراجعه کنید.

دستکاری رقم را می توان در CUBE انجام داد، به همان روشی که در Cisco IOS Voice Gateways انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ترجمه شماره با استفاده از نمایه های ترجمه صوتی مراجعه کنید.

آدرس دهی IP پایه
آدرس‌دهی IP در CUBE مانند سایر دستگاه‌های Cisco IOS انجام می‌شود، اما از جدول مسیریابی استفاده می‌کند تا مشخص کند CUBE از کدام رابط ترافیک SIP را تامین می‌کند. دستور show ip route A.B.C.D اطلاعاتی در مورد رابطی که CUBE برای منبع ترافیک SIP استفاده می کند ارائه می دهد. هنگامی که تماس ها به CUCM ارسال می شوند و زمانی که تماس ها به یک ارائه دهنده SIP ارسال می شود، این مهم است. ممکن است برای انجام این کار به مسیرهای ثابت نیاز باشد.

در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید SIP را به یک رابط خاص، مانند یک رابط حلقه بک در CUBE متصل کنید. اتصال SIP می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، مانند زمانی که CUBE به ترافیک SIP در یک رابط خاص گوش نمی دهد. سیسکو توصیه می کند که از اتصالات استفاده نکنید و اجازه دهید جدول مسیریابی تصمیم بگیرد، اما این همیشه امکان پذیر نیست. می‌توانید اتصالات SIP را در خدمات VoIP > SIP یا در شماره‌گیری‌های فردی اعمال کنید. اتصالات SIP در مقاله پیکربندی ویژگی های اتصال SIP بیشتر توضیح داده شده است.

کدک های کلاس صدا در CUBE
کدک‌های کلاس صوتی برای CUBE به منظور ارائه کدک‌های متعدد زمانی که تماس‌ها از یک VoIP Dial-Per خاص استفاده می‌کنند، استفاده می‌شوند. این همان چیزی است که در یک دروازه صوتی Cisco IOS بود، اما زمانی که یک مکعب است، کدک‌ها از یک پای تماس VoIP به سمت دیگر فیلتر می‌شوند. از کدک‌هایی استفاده می‌کند که هم روی همتای شماره‌گیری ورودی و هم برای شماره‌گیری خروجی موجود هستند. کدک هایی که با هر دو مطابقت دارند، پیشنهادهایی ارسال می شوند. هنگامی که CUBE یک پیام SIP با پروتکل شرح جلسه (SDP) دریافت می کند، این پیام را با کدک های کلاس صوتی نیز مطابقت می دهد. این به CUBE اجازه می‌دهد تا کدک‌ها را بر اساس آنچه از پیام SIP با SDP، شماره‌گیری همتای ورودی و همتای شماره‌گیری خروجی دریافت می‌شود، فیلتر کند. سپس دیگر SIP User Agent (UA) به کدک های ارائه شده پاسخ می دهد.

کدک کلاس صدا در تصویر قبلی شامل سه کدک g729r8، g711ulaw یا g711alaw است. تصویر آن‌ها را به ترتیبی نشان می‌دهد که درگاه سیسکو IOS نحوه ارائه کدک‌ها را به سمت انتهایی اولویت می‌دهد. کدک های کلاس صوتی برای همتایان شماره گیری اعمال می شوند.

برنامه Cisco IOS Toll-Fraud
برنامه تقلب عوارض در Cisco IOS مفید است زیرا می تواند از دسترسی ناخواسته SIP جلوگیری کند، اما بدون برنامه ریزی مناسب می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات در عملکرد عادی شود. برنامه تقلب عوارض در Cisco IOS به روتر اجازه می دهد تا دستگاه هایی را که می توانند با آن برای برقراری تماس ارتباط برقرار کنند (H323 یا SIP) مشخص کند. آدرس‌های IP که به‌عنوان هدف جلسه در همتایان شماره‌گیری استفاده می‌شوند، به‌طور خودکار اجازه دارند بدون پیکربندی اضافی، تماس‌ها را به دروازه صوتی Cisco IOS ارسال کنند. این معمولاً شامل همه ارائه دهندگان SIP و سرورهای CUCM در محیط می شود، اما نه همیشه. اگر اینطور نیست، اینها باید به صورت دستی به CUBE اضافه شوند. فقط آدرس های سیگنال باید اضافه شوند، نه آدرس های رسانه. برای اطلاعات بیشتر به ویژگی جلوگیری از تقلب در مقاله IOS Release 15.1(2)T مراجعه کنید.

CUCM-Side ادغام CUCM-to-CUBE

 • برای افزودن ترانک به پیکربندی CUCM، به این مکان بروید:

 • افزودن جدید را انتخاب کنید و به راه اندازی SIP Trunk همانطور که در اینجا نشان داده شده است ادامه دهید:

 • در صفحه پیکربندی trunk، به یاد داشته باشید که Pool دستگاه مناسبی را انتخاب کنید که به تماس های ورودی به سرور CUCM خاصی که تماس ها را می پذیرد اجازه می دهد.

پس از ایجاد تنه، مطمئن شوید که الگوهای مسیر به درستی از طریق الگوی مسیر SIP یا راه‌اندازی فهرست مسیر/گروه مسیر به آن دسترسی دارند.

Redirecting Diversion Header را می توان برای تماس های ورودی یا خروجی علامت گذاری کرد.

هنگامی که شماره‌های خارجی به شبکه VoIP ارسال می‌شوند، پیام‌های دعوت SIP با اطلاعات انحراف انتقالی به CUCM می‌آیند. طرف تماس اصلی را نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر یک جریان تماس با Cisco Unity Connection (UC) ادغام شود و به پست صوتی برود، UC از منبع انحراف اولیه (شماره ارسال‌شده خارجی) به عنوان صندوق پستی مقصد استفاده می‌کند. بنابراین ممکن است همانطور که انتظار می‌رود، آنها بتوانند به جای صندوق پستی مشترکین، تبریک افتتاحیه پیش‌فرض را دریافت کنند. این به جریان تماس و الزامات توپولوژی شما بستگی دارد که آیا این برای پیکربندی مورد نیاز است یا خیر.

 • نمایه SIP برای Early Offer اغلب زمانی مورد نیاز است که CUBE را به یک ارائه دهنده متصل می کنید. اگر صندوق عقب به دستگاه سیسکو دیگری متصل می شود، ممکن است نخواهید درج پروتکل انتقال رسانه (MTP) را بر اساس دستگاه های دوردست انتخاب کنید. این تصویر مکان نمایه SIP و محل انتخاب کادر برای Early Offer را نشان می دهد.

Early Offer اغلب به حل مشکلات رسانه اولیه که هنگام ادغام سرور CUCM و CUBE با سایر محصولات شخص ثالث به وجود می آیند، کمک می کند. همچنین در طراحی شبکه مرجع راه حل (SRND) توصیه می شود.

اگر نمایه قرار است اصلاح شود، همیشه بهتر است یک نمایه جدید برای استفاده به جای نمایه پیش فرض ایجاد کنید.

 • ممکن است لازم باشد از TCP/UDP برای پروتکل در نمایه امنیتی SIP بر اساس جریان تماس تغییر کنید. برای ایجاد این تغییر، به نمایه های امنیتی SIP Trunk > نمایه ترانک غیر ایمن SIP بروید:

تماس‌ها با شکست مواجه می‌شوند و برای درک اینکه در طول خرابی چه اتفاقی می‌افتد، ردیابی‌های CUBE/CUCM مورد نیاز است، اما این ویژگی را می‌توان تغییر داد تا تأیید شود که علت مشکل نیست. با این حال، هنگامی که این اصلاح شد، باید تنه را بازنشانی/راه‌اندازی مجدد کنید تا تغییر ایجاد شود.

در برخی شرایط، ممکن است برای ادامه تماس، ماسک تلفن خارجی در پیکربندی تلفن اضافه شود، زیرا برخی از شرکت‌های مخابراتی اجازه نمی‌دهند تماس بدون ماسک مورد انتظار ادامه یابد. برای انجام این اصلاح، به صفحه پیکربندی شماره دایرکتوری (DN) تلفن طرف تماس بروید، تغییرات لازم را برای جعبه انجام دهید و پس از ذخیره تغییرات، تلفن را ریست/راه‌اندازی مجدد کنید.

برای اینکه مطمئن شوید پیکربندی شما درست کار می کند، تماس های آزمایشی برقرار کنید. اگر تماس‌های آزمایشی با شکست مواجه شدند، برای درک مشکل، ردیابی‌های دقیق سرویس CUCM یا ردیابی‌های CUBE را بردارید.