طراحی شبکه VoIP از راه دور

راه حل شبکه از راه دور Voice over IP (VoIP) مجموعه ای از استراتژی های طراحی و پیکربندی شبکه است که انتقال ترافیک تلفن سوئیچ شده را که از طریق VoIP توزیع می شود در سطح تنه فراهم می کند. تماس‌ها از شبکه تلفن سوئیچ‌شده عمومی (PSTN) منشأ می‌گیرند، از طریق حامل‌های تبادلی (IXC) هدایت می‌شوند و برای حمل و نقل به یک حامل VoIP تحویل داده می‌شوند. برای مشترک، خدمات راه دور مانند هر سرویس راه دور ارزان دیگری به نظر می رسد. برای حامل های مسافت طولانی مبدا، حامل تنها یکی از تعدادی از گزینه های پایان است.

راه حل شبکه VoIP از راه دور به ارائه دهندگان خدمات طراحی معماری مورد نیاز، اجزای شبکه، ویژگی های نرم افزار، گروه های عملکردی و روش های تامین مورد نیاز برای اجرای یک سرویس عمده فروشی VoIP را ارائه می دهد. این راه حل به ارائه‌دهنده خدمات امکان می‌دهد یک شبکه عمده‌فروشی طراحی کند و خدمات صوتی بدون برند را به خرده‌فروش‌ها، مانند ارائه‌دهندگان خدمات تلفن اینترنتی (ITSP)، ارائه‌دهندگان خدمات کاربردی (ASP)، IXC، و اداره‌های پست، تلفن و تلگراف (PTT) بفروشد.

این سند اصول VoIP از راه دور را توصیف می کند و یک روش 9 مرحله ای برای طراحی و پیاده سازی راه حل شبکه VoIP از راه دور ارائه می دهد. این سند برای پوشش طراحی سطح بالا یک شبکه VoIP از راه دور در نظر گرفته شده است. بنابراین، اطلاعات پیکربندی خاصی را مورد بحث قرار نمی دهد.

این سند شامل بخش های زیر است:

 • نمای کلی شبکه VoIP از راه دور
 • روش طراحی VoIP از راه دور

نمای کلی شبکه VoIP از راه دور
راه حل شبکه VoIP از راه دور شامل اجزای متعدد در ترکیب های مختلف از سیسکو و فروشنده های شخص ثالث است. نقاط حضور صوتی (POP) که به سایر ارائه دهندگان خدمات متصل هستند، یک جزء اصلی در ارائه خدمات صوتی عمده فروشی هستند. انواع اتصالات یا توپولوژی های فراخوانی که ارائه دهندگان خدمات پشتیبانی می کنند، مؤلفه های خاص و روش های طراحی را که توصیه می کنیم تعیین می کند. ارائه دهندگان خدمات از توپولوژی های فراخوانی برای ساخت مجموعه ای از سناریوهای استقرار استفاده می کنند که برنامه های عمده فروشی را فعال می کند. شکل 1 برخی از احتمالات اتصال را نشان می دهد.

شکل 1 راه حل های راه حل شبکه VoIP راه دور امکان اتصال به یکدیگر

مزایای شبکه VoIP از راه دور
راه حل شبکه VoIP از راه دور مزایای زیر را ارائه می دهد:

 • کیفیت صدایی که از PSTN قابل تشخیص نیست
 • یک زیرساخت شبکه VoIP مقرون به صرفه و قابل اعتماد
 • پشتیبانی از مسیریابی کم‌هزینه و دیگر روش‌های پیشرفته مسیریابی تماس
 • مجوز تماس بین حامل و حسابداری (همتا به همتا)
 • پشتیبانی از خدمات تسویه و تسویه بین حامل
 • پشتیبانی از طرح های شماره گیری محلی، ملی و بین المللی
 • اتصال با PSTN از طریق رابط های حامل
 • ارتباط با سایر ارائه دهندگان خدمات VoIP و تجهیزات VoIP سایر فروشندگان
 • یک شبکه جهانی از سایر ارائه دهندگان خدمات VoIP که علاقه مند به اتصال هستند

روش طراحی VoIP از راه دور
برای طراحی راه حل شخصی سازی شده VoIP راه دور خود، مراحل توصیه شده توسط سیسکو را به طور سیستماتیک انجام دهید:

 1. خدماتی را که قصد فروش آن را دارید شناسایی کنید.
 2. نوع اپراتورها یا ارائه دهندگانی را که قصد دارید با آنها ارتباط برقرار کنید، شناسایی کنید.
 3. انواع اتصالات را که قصد استفاده از آن را دارید تعیین کنید.
 4. توپولوژی های فراخوانی را که قصد استفاده از آن را دارید تعیین کنید.
 5. سناریوی استقرار مناسب را شناسایی کنید.
 6. مناطق کاربردی مورد نیاز خود را شناسایی کنید.
 7. قطعات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز را شناسایی کنید.
 8. مسائل طراحی و مقیاس پذیری را شناسایی کنید.
 9. پیکربندی و ارائه اجزاء.

مرحله 1: شناسایی خدمات
یکی از ویژگی های کلیدی راه حل VoIP راه دور سیسکو، توانایی آن در پشتیبانی از ترکیبی از خدمات مختلف برای مطابقت با نیازهای یک ارائه دهنده خدمات یا چندین ارائه دهنده خدمات شریک است. خدمات پشتیبانی شده در بخش های زیر توضیح داده شده است:

 • دقایق جمع آوری و خاتمه (از جمله خاتمه ASP)
 • خدمات کارت تلفن
 • خدمات تسویه حساب
 • گزینه های خدمات

شکل 2 تمام اجزایی که ممکن است برای ارائه این خدمات مورد نیاز باشد را نشان می دهد. این قطعات شامل دروازه‌بان‌ها (GKs)، دروازه‌ها (GWs)، تجهیزات پایان‌دهنده لینک سیگنالینگ (SLTs)، کنترل‌کننده‌های سیگنالینگ (SCs)، و ترانک‌های بین ماشینی (IMTs) هستند.

شکل 2 نمای سطح بالا از امکانات سرویس پایان به انتها

جمع آوری و خاتمه دقایق (از جمله خاتمه ASP)
راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو از حامل اصلی پشتیبانی می کند که با سود به یک عمده فروش VoIP تماس می گیرد. نرخ تسویه خاتمه به طور کلی کمتر از نرخ پایان PSTN است – دلیل اصلی این است که اپراتورهای راه دور یک حامل VoIP را برای خاتمه انتخاب می کنند. علاوه بر این، پهنای باند خاتمه اغلب از طریق VoIP برای کشورهایی در دسترس است که خاتمه PSTN به دلیل ازدحام امکانات دروازه بین المللی یا دلایل دیگر در دسترس نیست. میانگین نرخ موفقیت تماس به خوبی یا بهتر از آن است که توسط اپراتورهای PSTN ارائه می‌شود، و کیفیت صدا، از جمله لغو اکو، بی‌خطر است.

از ویژگی های کلیدی این سرویس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اتصال VoIP H.323 با استفاده از پیاده سازی H.323 مبتنی بر استاندارد
 • Gatekeeper LRQ Forwarding برای مسیریابی تماس و حسابداری تماس دقیق
 • پشتیبانی از تماس های صوتی، مودم و فکس
 • پشتیبانی از رابط های SS7، T1/E1 E&M، E1 R2 و E1 PRI

به عنوان بخشی از این سرویس، خدمات خاتمه اپراتور به حامل ASP پشتیبانی می شود. ASP تماس را، اغلب از طریق یک برنامه کاربردی تلفن رایانه شخصی با قابلیت اینترنت، یا از طریق یک پورتال PSTN برای تماس‌گیرندگان تلفن همراه آغاز می‌کند. ASP خدمات پیش از تماس، مانند تحویل محتوا (پیام های از پیش ضبط شده، پست صوتی، شماره گیری خصوصی) یا خدمات مرتبط با نظارت، مانند “مرا پیدا کن/من را دنبال کن” ارائه می دهد. سپس ASP هرگونه تماس از راه دور را به یک شرکت عمده فروشی برای خاتمه توسط PSTN تحویل می دهد. این سرویس به حسابداری تماس دقیق نیاز دارد.

خدمات کارت تلفن
راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو از خدمات کارت تلفن زیر پشتیبانی می کند:

 • Prepaid—یک حامل VoIP عمده فروشی می تواند خدمات پیش پرداخت را برای چندین ارائه دهنده خدمات در زیرساخت خود میزبانی کند. علاوه بر این، اکثر ارائه دهندگان خدمات اعتباری از عمده فروشان VoIP برای پایان دادن به تماس های راه دور که توسط مشترکین اعتباری انجام می شود استفاده می کنند. با استفاده از ویژگی پاسخ صوتی یکپارچه (IVR) در دروازه‌های VoIP عمده‌فروشی سیسکو، و سیستم‌های مجوز بلادرنگ و حسابداری تماس ارائه شده توسط Cisco Ecosystem Partners، می‌توانید این سرویس را از طریق شبکه VoIP ارائه دهید و هزینه و زمان استقرار کارت تلفن را کاهش دهید. خدمات.
 • پس از پرداخت — مانند سرویس پیش پرداخت، این سرویس می تواند توسط یک شرکت عمده فروشی VoIP میزبانی شود. یک مثال، تماس اولیه است که با پیشوند 800، شماره کارت تماس یا شماره شناسایی شخصی (PIN) قابل دسترسی است. خدمات پس‌پرداخت مشابه سرویس پیش‌پرداخت است، با این تفاوت که در خدمات پس‌پرداخت، مجوز با رتبه‌بندی تماس مرتبط نیست. در نتیجه، رتبه‌بندی تماس لازم نیست در زمان واقعی اتفاق بیفتد، و ممکن است گزینه‌های سیستم صورت‌حساب شریک بیشتری وجود داشته باشد که به اندازه کافی در مقیاس عمل کنند. پس از برقراری تماس، یک سیستم صورتحساب که با شرکت قرارداد بسته شده است، هزینه ای را از اپراتور دریافت می کند.

شکل 3 انواع خدمات کارت تلفن، از جمله خدمات ارائه شده توسط اشخاص ثالث را نشان می دهد.

شکل 3 خدمات کارت تلفن

خدمات تسویه حساب
هنگامی که چندین شریک برای ارائه خدمات صوتی عمده فروشی به یکدیگر ملحق می شوند، خدمات توضیح داده شده در بخش های قبل ممکن است به کمک خدمات اتاق تسویه برای صورتحساب و تسویه حساب نیاز داشته باشند. راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو از قراردادهای خاتمه تماس از طریق پروتکل تسویه باز (OSP) در دستگاه های سیسکو پشتیبانی می کند.

OSP در لایه کنترل تماس بر چارچوب سیسکو باز بسته تلفنی (OPT) متکی است. ارائه دهندگان خدماتی که از OSP (تنها رابط IP استاندارد برای توابع اتاق پایاپای VoIP) استفاده می کنند، باید تنها با یک ارائه دهنده تسویه حساب تجارت کنند. در نتیجه، نیازی به مذاکره قراردادهای جداگانه با شرکت‌های مخابراتی در چندین کشور، برآورده کردن الزامات فنی مختلف برای اتصال، ایجاد تمهیدات مکرر برای حسابداری تماس یا ایجاد حساب‌های اعتباری متعدد نیست. راه حل OSP تسویه حساب عملاً خطر انجام تجارت با ارائه دهندگان خدمات جدید که سابقه اعتباری محدودی دارند – یا با شرکت های مخابراتی در کشورهایی که در معرض نوسانات ارزی هستند را حذف می کند. علاوه بر این، تقریباً به هر ارائه‌دهنده VoIP دسترسی لازم برای تماس در سراسر جهان را می‌دهد.

OSP از پروتکل استانداردی استفاده می کند که توسط سازمان هماهنگ سازی پروتکل اینترنت بر روی شبکه های موسسه استانداردهای مخابرات اروپا (ETSI TIPHON) تایید شده است. با اجازه دادن به دروازه ها برای انتقال ایمن اطلاعات حسابداری و مسیریابی، این پروتکل زمینه مشترک بین ارائه دهندگان خدمات VoIP را فراهم می کند. در نتیجه، تسویه‌گاه‌های شخص ثالث با یک سرور OSP می‌توانند مجوز تماس، حسابداری تماس و تسویه حساب را ارائه دهند – از جمله تمام جدول‌های رتبه‌بندی پیچیده و مسیریابی لازم برای اتصالات داخلی کارآمد و مقرون‌به‌صرفه.

در بیشتر موارد، یک ارائه‌دهنده عمده‌فروشی برای ارائه خدمات صوتی عمده‌فروشی با تسویه حساب مناسب، با یک شریک تهاتر قرارداد فرعی می‌بندد. با این حال، یک فروشنده راه حل های تسویه حساب می تواند به طور مستقل از راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو برای دستیابی به اهداف بازار استفاده کند.

گزینه های خدمات
علاوه بر خدمات ذکر شده قبلی، دو گزینه خدمات دیگر در بخش های زیر توضیح داده شده است:

 • مسیریابی حساس به حامل خروجی محدود
 • اتصال به Clarent-based Clearinghouses

مسیریابی حساس به حامل خروجی محدود
راه حل صوتی عمده فروشی Cisco به عنوان یک پیشرفت برای برنامه های کاربردی اتصال متقابل شرکت مخابراتی، امکان مسیریابی تماس به اپراتورهای مقصد مختلف را فراهم می کند. شما همان ملاحظاتی را دارید که در مورد مدل‌های ساده اتصال حامل، اما با کمی افزایش مسئولیت‌های مسیریابی تماس. دروازه‌بان دایرکتوری می‌تواند با استفاده از ویژگی LRQ متوالی، که برای برنامه‌های کاربردی با استفاده از مسیریابی دروازه‌بان دایرکتوری در دسترس است، تصمیم‌های مسیریابی حساس به حامل خروجی (CSR) محدود کند. به طور کلی، این به معنای هر شرکای TDM و شرکای همتای دروازه‌بان دایرکتوری است، اما همچنین شامل هر شریک OSP است که در آن از یک منطقه اتصال OSP استفاده می‌شود، برخلاف اجرای مستقیم در دروازه‌های شما.

در این برنامه CSR، از ویژگی متوالی LRQ برای مسیریابی تماس به اپراتورهای مختلف استفاده می‌شود که هر کدام مقصد متفاوتی را پشتیبانی می‌کنند. برای مثال، می‌توانید به دروازه‌بانان خود اجازه دهید تا ابتدا الگوهای مقصد خاصی را به حامل A هدایت کنند. اگر شرکت مخابراتی A (ارائه‌دهنده خدمات تلفن اینترنتی یا ITSP) در نتیجه رد درخواست موقعیت مکانی (LRJ) یا مهلت زمانی LRQ در دسترس نباشد، ممکن است تصمیم بگیرید که تماس را به شرکت مخابراتی B (یک شرکت مخابراتی یا IXC) هدایت کنید، سپس به حامل C و غیره. شکل 4 این کاربرد را نشان می دهد.

شکل 4 مسیریابی محدود خروجی حساس به حامل

با CSR خروجی محدود سه محدودیت وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

 • استقلال حامل های ورودی و خروجی. حامل خروجی مستقل از حامل منبع انتخاب می شود. دروازه بان بر اساس سرویس شناسایی شماره شماره گیری شده (DNIS) تماس می گیرد. فهرست حامل های خروجی احتمالی که به صورت ایستا پیکربندی می کنید به ترتیب امتحان شده است. تصمیمات مسیریابی بر اساس کدام شرکت مخابراتی منبع تماس نیست. به عنوان مثال، این واقعیت که شرکت مخابراتی A منبع تماس را دریافت کرده است، بر شرکت مخابراتی که تماس از طریق آن خاتمه می‌یابد تأثیری ندارد.
 • استقلال حامل های مقصد. هر حامل مقصد باید در منطقه خودش باشد. برای حامل های ITSP، این نسبتاً ساده است. ITSP های به هم پیوسته به عنوان مناطق راه دور منفرد دیده می شوند که دروازه بان دایرکتوری شما پیام های LRQ را به آنها ارسال می کند. برای اپراتورهای TDM به هم پیوسته، این بدان معناست که دروازه‌هایی که می‌توانند تماس‌ها را به اپراتور ارسال کنند در منطقه hopoff خود که توسط دروازه‌بان مدیریت می‌شود، گروه‌بندی می‌شوند و چندین حامل هرگز توسط یک دروازه پشتیبانی نمی‌شوند.
 • مسیریابی استاتیک در مقابل پویا. تصمیمات مسیریابی پویا پشتیبانی نمی شوند. شما ترتیب LRQ های متوالی را به صورت ایستا پیکربندی می کنید. در نتیجه، هیچ پیش‌بینی برای مسیریابی مبتنی بر درصد، برش‌های حداکثر دقیقه‌ای و غیره وجود ندارد. حامل های خروجی همیشه از یک لیست مسیرها با پیکربندی ایستا انتخاب می شوند. اگر دروازه‌بان دایرکتوری تشخیص دهد که یک منطقه اتصال OSP یک مسیر را مدیریت می‌کند، ممکن است سرور OSP یک دروازه پایان‌دهنده را بر اساس منطق مسیریابی پیشرفته (در صورت وجود) برگرداند. به عنوان مثال، سرور OSP ممکن است به صورت پویا یک اپراتور پایان دهنده و کم هزینه را بر اساس زمان روز یا بهترین کیفیت صدا انتخاب کند.

اتصال متقابل به تسویه حساب های مبتنی بر کلارنت
شما می‌توانید با یک ارائه‌دهنده خدمات مبتنی بر Clarent (URL www.clarent.com) ارتباط برقرار کنید، مشروط بر اینکه دروازه‌ها در یک دروازه‌بان Clarent ثبت شوند. با این حال، این به معنای اختصاص دروازه های خاص به بخشی از منطقه Clarent است. دروازه های پشت به پشت ممکن است برای ایجاد یک منطقه “ترانزیت” بین سیسکو و شبکه مبتنی بر Clarent استفاده شوند. یکی از دروازه‌های پشت سر هم به دروازه‌بان Clarent در شبکه ارائه‌دهنده خدمات مبتنی بر Clarent ثبت می‌شود. دیگری به دروازه بان سیسکو در شبکه شما ثبت می شود. این معماری بسیار شبیه به استفاده از دروازه های پشت به پشت برای اتصال شرکای OSP است، با این تفاوت که در اینجا رابطه H.323 gateway to gatekeeper به جای OSP است.

دو محدودیت برای استفاده از اتصال مبتنی بر Clarent به شرح زیر وجود دارد:

 • اتصال IP به IP. استفاده از دروازه‌های پشت سر هم، شرکای اتصال مبتنی بر Clarent را قادر می‌سازد تا ترافیک را نه تنها با اتصالات مبتنی بر TDM عمده‌فروش، بلکه با سایر شرکای اتصال مبتنی بر IP مبادله کنند. این شرکا ممکن است یا مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری یا مبتنی بر OSP باشند. ممکن است لازم باشد معماری پلان شماره گیری را برای پشتیبانی از اتصالات حامل IP مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری تغییر دهید.
 • ملاحظات قابلیت همکاری. قبل از اینکه اتصال متقابل با شبکه های مبتنی بر Clarent امکان پذیر شود، قابلیت همکاری H.323 باید بین دروازه های سیسکو و دروازه بان های Clarent حفظ شود. در حال حاضر، فقط قابلیت تعامل با صدا برای انواع کدک G.711، G.723.1 و G.729 پشتیبانی می‌شود. به دلیل فشرده سازی پشت سر هم، دروازه های پشت سر هم کیفیت صدا را مختل می کنند.

مرحله 2: حامل ها یا ارائه دهندگان را شناسایی کنید
به‌عنوان یک ارائه‌دهنده خدمات صوتی عمده‌فروشی، برای ارائه خدماتی که در مرحله 1 انتخاب کرده‌اید، باید با سایر ارائه‌دهندگان خدمات (ITSP و ASP) و حامل‌ها (IXC و PSTN) ارتباط برقرار کنید. این روش اتصال به عنوان توپولوژی تماس نامیده می‌شود. از آنجایی که هر توپولوژی تماس مختص شرکت مخابراتی یا ارائه دهنده خدماتی است که قصد دارید با آن ارتباط برقرار کنید، ابتدا باید حامل ها و ارائه دهندگان خدمات مورد نظر را شناسایی کنید.

مرحله 3: انواع اتصالات را تعیین کنید
دو نوع اتصال برنامه وجود دارد که می توانید از آنها برای اتصال با سایر ارائه دهندگان خدمات استفاده کنید: IP و TDM. توپولوژی تماس شما با نوع اتصال برنامه ای که استفاده می کنید تعیین می شود. خط مرزی بین شما و سایر ارائه دهندگان خدمات تعیین می کند که نوع اتصال IP یا TDM باشد.

مرحله 4: توپولوژی های فراخوانی را تعیین کنید
توپولوژی فراخوانی بر الزامات پیکربندی نهایی نواحی عملکردی در شبکه برای پشتیبانی از یک برنامه خاص تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر اتصال متقابل حامل ساده بین ASP و IXC را فعال کنید، از توپولوژی فراخوانی IP به TDM استفاده خواهید کرد. سپس باید الزامات پیکربندی آن برنامه (مانند مسیریابی تماس و خدمات پشتیبانی مشترک مورد نیاز برای صورت‌حساب، تسویه حساب و گزینه‌های امنیتی) را که تحت تأثیر آن نوع توپولوژی قرار می‌گیرد، بررسی کنید.

چهار توپولوژی فراخوانی یا روش اتصال درونی در بخش‌های زیر توضیح داده شده‌اند:

 • توپولوژی فراخوانی TDM/خاتمه TDM
 • توپولوژی تماس IP مبدأ TDM/خاتمه دهنده
 • توپولوژی تماس IP مبدا/خاتمه TDM
 • توپولوژی تماس IP مبدا/ IP خاتمه دهنده (شبکه VoIP ترانزیت).

شکل 5 هر یک از این توپولوژی ها را خلاصه می کند.

شکل 5 خلاصه توپولوژی های فراخوانی

توپولوژی تماس TDM مبدا/خاتمه دهنده
توپولوژی فراخوانی TDM/پایان گیرنده TDM یک دامنه اداری واحد و اساسی ترین توپولوژی فراخوانی است. با این توپولوژی، ترافیک سایر ارائه دهندگان خدمات را از طریق رابط های TDM دریافت و خاتمه می دهید. شکل 6 این توپولوژی را نشان می دهد.

شکل 6 توپولوژی 1: مبدا TDM/TDM پایان دهنده

از آنجا که اتصال به رابط های TDM در دروازه هایی که شما مدیریت می کنید محدود می شود، ملاحظات استقرار در زمینه های مسیریابی، امنیت، صورتحساب و تسویه حساب نسبتاً ساده است. برنامه‌های CSR با خروجی محدود، وظایف بیشتری را برای تهیه مسیریابی تماس می‌طلبد. نگرانی شما در درجه اول به پشتیبانی از سیگنال دهی مناسب TDM و شفافیت ترافیک حامل، مانند صدا، فکس، یا گذر مودم محدود می شود.

توپولوژی فراخوانی TDM/پایان گیرنده TDM برای کاربردهای زیر مناسب است:

 • خدمات کارت
 • اتصال IXC به IXC
 • تخلیه IXC
 • اتصال LEC به LEC (بای پس ساده عوارض)
 • اتصال LEC به IXC

مبدا TDM/خاتمه IP تماس توپولوژی
اگر می‌خواهید حجم تماس یا منطقه تحت پوشش را با افزودن اتصالات با سایر ارائه‌دهندگان خدمات مبتنی بر IP افزایش دهید، از توپولوژی تماس IP مبدأ TDM/پایان‌دهنده استفاده کنید. با استفاده از این توپولوژی، ترافیک را از طریق رابط های TDM از ارائه دهندگان IXC یا PSTN دریافت می کنید. اگر ارائه دهنده نتواند تماس را در POP های شبکه خود خاتمه دهد، می تواند ترافیک را از طریق IP به سایر ارائه دهندگان خدمات مانند ITSP یا ASP ارسال کند. شکل 7 این توپولوژی را نشان می دهد.

شکل 7 توپولوژی 2: مبدا TDM/پایان IP

علاوه بر مسائل مربوط به TDM که در توپولوژی فراخوانی TDM/پایان گیرنده TDM تشریح شده است، این توپولوژی ملاحظات اضافه شده اتصال IP را نیز دارد. شما باید مسائل مربوط به مسیریابی تماس، حمل و نقل متقابل حامل، صورتحساب، تسویه حساب و امنیت را در نظر بگیرید.

توپولوژی تماس IP مبدا TDM/پایان دهنده برای کاربردهای زیر مناسب است:

 • خدمات کارت
 • اتصال LEC به ASP
 • اتصال LEC به ITSP (گذر از عوارض ساده)
 • اتصال IXC به ASP
 • اتصال IXC به ITSP

توپولوژی تماس با IP/خاتمه TDM
توپولوژی تماس IP مبدا/پایان گیرنده اساساً با توپولوژی تماس IP مبدأ TDM/پایان‌دهنده یکسان است، اما جهت تماس معکوس است. با این توپولوژی، ترافیک را از سایر ارائه دهندگان خدمات از طریق IP دریافت می کنید و ترافیک POP خود را به ارائه دهندگان IXC یا LEC از طریق رابط های TDM خاتمه می دهید. شکل 8 این توپولوژی را نشان می دهد.

شکل 8 توپولوژی 3: مبدا IP/TDM پایان دهنده

از آنجایی که شما اکنون از طریق اتصال IP از سایر ارائه دهندگان ترافیک دریافت می کنید، باید به مسیریابی تماس، شناسایی حامل مبدأ برای صورتحساب و تسویه حساب، حمل و نقل متقابل حامل و امنیت اهمیت دهید.

توپولوژی فراخوانی IP/پایان گیرنده TDM برای کاربردهای زیر مناسب است:

 • اتصال TSP-to-LEC (بای پس عوارض)
 • اتصال ASP به LEC (بای پس عوارض)
 • اتصال ITSP به IXC
 • اتصال ASP به IXC

توپولوژی تماس IP مبداء/ IP خاتمه دهنده (شبکه VoIP ترانزیت).
اگر می‌خواهید ترانزیت بین شرکای اتصال مبتنی بر IP مختلف را فراهم کنید، از توپولوژی تماس IP مبدأ/پایان‌دهنده استفاده کنید. با این توپولوژی، تنها با استفاده از اتصالات IP، ترافیک را بین سایر ارائه دهندگان خدمات تبادل می کنید. شکل 9 این توپولوژی را نشان می دهد.

شکل 9 توپولوژی 4: IP مبدا/ IP خاتمه دهنده

به طور معمول، شما ترافیک را از یک ITSP یا ASP دریافت می کنید، و اگر نمی توانید تماس را در یکی از POP های خود خاتمه دهید، تماس را به ارائه دهنده خدمات دیگری ارسال می کنید.

هنگام ارسال و دریافت ترافیک بین دو اتصال IP، چالش‌هایی را در زمینه‌های مسیریابی تماس، شناسایی حامل، صورت‌حساب، تسویه حساب، امنیت و پنهان‌کردن بالقوه اطلاعات حامل مبدا از حامل پایان‌دهنده افزایش می‌دهید.

توپولوژی تماس IP مبدا/خاتمه دهنده برای کاربردهای زیر مناسب است:

 • اتصال ASP به ITSP
 • اتصال ASP به ASP
 • اتصال ITSP به ITSP
 • اتصال ITSP به ASP

تغییرات اتصال IP
علاوه بر استفاده از توپولوژی های فراخوانی شرح داده شده، می توانید با سایر ارائه دهندگان خدمات مبتنی بر IP (ITSP و ASP) با استفاده از یکی از روش هایی که در بخش های زیر توضیح داده شده است، ارتباط برقرار کنید:

 • روش ارتباط متقابل مبتنی بر دروازه بان
 • روش اتصال مبتنی بر OSP

هر روشی نیازمندی های تدارکات خاص خود را دارد.

روش اتصال مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری
با روش اتصال مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری، مسیریابی تماس را بین شرکای اتصال IP خود توسط دروازه‌بان‌های دایرکتوری همتا که پیام‌های LRQ RAS را به آن‌ها ارسال می‌کنید، فراهم می‌کنید. شما می توانید الگوهای مقصد خاصی را به شرکای اتصال خاص هدایت کنید. این الگوهای مقصد می‌توانستند پس از ورود به شبکه شما برای ارائه برنامه‌های مسیریابی حساس به حامل ورودی، اصلاح شوند. علاوه بر این، می‌توانید از ویژگی‌های متوالی LRQ برای ارائه برنامه‌های مسیریابی محدود حساس به حامل خروجی استفاده کنید.

با اتصال مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری، به جای فشار دادن آن به دروازه‌های لبه مانند OSP، از متمرکز کردن تهیه مسیر در دروازه‌بان دایرکتوری سود می‌برید. با این حال، توابع صورت‌حساب/تسویه حساب و گزینه‌های امنیتی، فرآیندهای خارج از مسیریابی فراخوانی هستند که به پیکربندی در دروازه‌ها، دروازه‌بان‌ها و مؤلفه‌های مربوط به خدمات مشترک نیاز دارند.

اگر شما یک ارائه‌دهنده خدمات بزرگ با دروازه‌های POP زیادی هستید، پیچیدگی‌های تامین ممکن است تعیین کند که این بهترین گزینه برای اتصال است. شکل 10 یک ارتباط متقابل مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری با سایر شرکای ITSP/ASP را نشان می دهد.

شکل 10 ارتباط متقابل مبتنی بر دروازه بان با سایر ارائه دهندگان خدمات

روش اتصال مبتنی بر OSP
با روش اتصال مبتنی بر OSP، یک سرور OSP عملکردهای مسیریابی تماس، صورتحساب/تسویه حساب و امنیت را انجام می دهد. با این حال، تدارکات اضافی مورد نیاز است. تمام دروازه‌های لبه باید با سرور OSP ثبت شوند و خطای شماره‌گیر همتای چرخشی باید برای مسیریابی تماس‌ها از طریق اتصال OSP فراهم شود.

اگر می‌خواهید مسیریابی تماس، امنیت و صورت‌حساب/تسویه حساب را در یک معماری ترکیب کنید، OSP ممکن است یک گزینه اتصال متقابل جذاب باشد. با این حال، در پیاده‌سازی‌های فعلی Cisco، محدودیت‌های مربوط به استقرار OSP نیاز به تدارک گسترده در دروازه‌ها دارد تا بتوانند با سرویس‌های مشترک مورد نیاز تعامل داشته باشند، از معماری طرح شماره‌گیری پشتیبانی کنند و هشدارهای خاتمه را پوشش دهند.

شکل 11 یک ارتباط متقابل مبتنی بر OSP با سایر شرکای خدمات ITSP/ASP را نشان می دهد.

شکل 11 ارتباط متقابل مبتنی بر OSP با سایر شرکای خدماتی

مرحله 5: سناریوی استقرار را شناسایی کنید
سناریوی استقرار مناسب را بر اساس مناطق عملکردی (شرح شده در زیر) انتخاب کنید و توپولوژی ها را فراخوانی کنید.

راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو از سناریوهای استقرار شرح داده شده در بخش های زیر پشتیبانی می کند:

 • TDM به TDM
 • TDM به IP
 • TDM به IP با OSP
 • IP به IP با دروازه بان دایرکتوری
 • IP به IP با OSP

مرحله 6: مناطق عملکردی را شناسایی کنید
راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو شامل بخش های اصلی عملکردی است که در بخش های زیر توضیح داده شده است:

 • هسته دروازه بان
 • خدمات به اشتراک گذاشته شده
 • POP غیر مبتنی بر SS7
 • POP مبتنی بر SS7
 • سیستم دروازه بازگشت به عقب

شکل 12 هر یک از مناطق عملکردی را نشان می دهد.

شکل 12 حوزه های عملکردی راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو

ابر VoIP عمده فروشی شما ممکن است شامل برخی یا همه مناطق نشان داده شده در شکل 12 باشد، بسته به مسائل خاص مربوط به روش های اتصال، خدمات صورتحساب، کنترل تماس، تسویه حساب، گزینه های تلفن گویا و مدیریت شبکه شما.

هسته دروازه بان
ناحیه عملکردی هسته دروازه، که در شکل 13 نشان داده شده است، توسط تمام POP ها استفاده می شود و پایه و اساس طراحی شبکه H.323 در مقیاس بزرگ است. این شامل دروازه‌بان‌های سیسکو (GKs)، دروازه‌بان‌های دایرکتوری سیسکو (DGKs) و پلتفرم‌های دروازه‌بان شریک اکوسیستم است.

دروازه بانان شبکه را قادر می سازند تا در رشد، عملکرد و مدیریت طرح شماره گیری مقیاس شوند. دروازه‌بان‌ها و دروازه‌بان‌های دایرکتوری مدیریت منابع، مسیریابی تماس، امنیت، تحمل خطا، برنامه‌های پروتکل پیام تراکنش خارجی دروازه‌بان (GKTMP) و تولید رکورد جزئیات تماس (CDR) را فراهم می‌کنند. دروازه‌بانان از تعاملات با سرویس‌های مشترک پشتیبانی می‌کنند و در صورت نیاز برنامه، ارتباط متقابل مبتنی بر دروازه‌بان را با سایر ارائه‌دهندگان فراهم می‌کنند.

شکل 13 نقش دروازه بان ها و دروازه بانان دایرکتوری در هسته دروازه بان

دروازه‌بان‌های دایرکتوری ورودی، روترهای سری 7200 سیسکو یا روترهای سیسکو 3660 هستند. دروازه‌بان‌های منطقه، روترهای سری 3600 سیسکو هستند. روترهای سیسکو 3640s و 3660s و سرورهای دسترسی جهانی AS5300s و AS5400 نمونه‌هایی از پلتفرم‌های دروازه هستند.

خدمات به اشتراک گذاشته شده
خدمات پشتیبانی مشترک منابع مرکزی هستند که برنامه های کاربردی شبکه را در زمینه خدمات کارت، مسیریابی تماس، صورتحساب، تسویه حساب، امنیت و مدیریت شبکه فعال می کنند. عناصر اولیه ای که این برنامه ها را فعال می کنند عبارتند از سرورهای OSP، سرورهای TFTP، سرورهای AAA، سیستم های صورتحساب، پلتفرم های NMS و پلتفرم های EMS.

POP غیر مبتنی بر SS7
شبکه‌های ارائه‌دهنده خدمات عمده‌فروشی شامل POPهایی هستند که دروازه‌هایی را برای انتقال ترافیک صوتی بین شبکه‌های TDM و IP در خود جای می‌دهند. POPها اجزای فعال در TDM مبدا/پایان گیرنده، TDM/پایان IP مبدا و توپولوژی فراخوانی IP/پایان گیرنده TDM هستند. POP های غیر مبتنی بر SS7 سیگنال را از شبکه TDM در همان رابط فیزیکی دریافت می کنند که از ترافیک حامل پشتیبانی می کند. ممکن است یک جداسازی منطقی سیگنالینگ و ترافیک حامل در داخل رابط، مانند ISDN وجود داشته باشد. پلتفرم های دروازه واقعی مورد استفاده در این POP ها به نوع سیگنال ارائه شده توسط اتصال TDM بستگی دارد. شکل 14 سیگنالینگ POP غیر مبتنی بر SS7 را نشان می دهد. رابط های زیر از طریق سیگنال دهی درون باند پشتیبانی می شوند:

 • FXO/FXS
 • E&M
 • BRI/PRI
 • DS1/DS3
 • E1/R2
 • T1 CAS

شکل 14 سیگنالینگ POP غیر مبتنی بر SS7

اجزای دروازه شامل روترهای سری 3600 سیسکو و سرورهای دسترسی جهانی سیسکو AS5300 است.

علاوه بر رابط فیزیکی و تغییرات سیگنالینگ، تعدادی از ویژگی‌ها و عملکردهای نرم‌افزار مستقل از پلتفرم باید در دروازه‌های POP برای پشتیبانی از یک برنامه فعال شوند، مانند اندازه POP، طرح شماره‌گیری، تحمل خطا، امنیت، صورت‌حساب، مدیریت شبکه. ، و مسئولیت های حمل و نقل حامل.

POP مبتنی بر SS7
این PoPها عموماً دارای همان ملاحظات استقرار در صورت‌حساب، امنیت، مدیریت شبکه، انتقال حامل شفاف و سرورهای TFTP مانند PoP غیر SS7 هستند. با این حال، این PoP ملاحظات اضافی مربوط به سیگنالینگ اتصال SS7 دارد که برای مطابقت با شبکه PSTN TDM لازم است. ملاحظات اضافه شده همچنین در اندازه PoP، مسئولیت‌های طرح شماره‌گیری و تحمل خطا ظاهر می‌شوند.

اجزای دروازه عبارتند از Cisco 2600 Signaling Link Terminals (SLTs) و Cisco AS5300 access universal servers. پشتیبانی برای سیگنالینگ Q.767 و TR-113 ارائه شده است.

سیستم دروازه پشت به عقب
سیستم دروازه پشت به پشت یک جزء ویژه است که برای ارائه عملکردهای مختلف برای برنامه های مختلف استفاده می شود. دروازه ها به صورت یک جفت در یک TDM ترانک پشت سر هم، پیکربندی شماره گیری تک مرحله ای مستقر می شوند.

بسته به کاربرد، دروازه های پشت سر هم ممکن است به عنوان دستگاه های تماس یک طرفه یا دو طرفه عمل کنند. به عنوان مثال، در یک برنامه تلفن گویا، نیمی از دروازه پشت سر هم به دریافت تماس و نیمی دیگر به تماس های مبدا اختصاص داده شده است. در مقابل، برای یک برنامه کاربردی منطقه اتصال OSP، دروازه پشت به پشت ممکن است تماس ها را در هر دو جهت پردازش کند، اگرچه هر دروازه مسئول پروتکل های جداگانه است. برای وضوح بیشتر هنگام بحث در مورد جفت‌های دروازه پشت به پشت، ما به دروازه‌های جداگانه به صورت جفت به عنوان دروازه VoIP ورودی و دروازه VoIP خروجی با توجه به جهت تماس برای برنامه‌های یک طرفه اشاره می‌کنیم. برای کاربردهای دو جهته، در صورت امکان، ما با پروتکلی که از آن پشتیبانی می کند، به دروازه مراجعه می کنیم.

شکل 15 رابطه دروازه پشت سر هم با یک حامل ورودی و خروجی و با ابر VoIP عمده فروشی شما را نشان می دهد.

شکل 15 ارتباط دروازه های پشت به پشت با عمده فروشان و شرکت های حمل و نقل

از بسیاری جهات، سیستم دروازه پشت به پشت درست مانند یک POP معمولی غیر مبتنی بر SS7 عمل می کند. جفت دروازه به برنامه‌هایی کمک می‌کند که از گزینه‌های مختلف انتقال حامل (مانند نوع کدک یا گزینه‌های امنیتی) در دو شبکه متصل به هم که برای آنها ترانزیت ارائه می‌دهید استفاده می‌کنند. این به شما امکان می‌دهد در مسیر سیگنال‌دهی تماس در توپولوژی‌های تماس اتصال IP به IP حضور داشته باشید تا بتوانید رکوردهای استفاده را از طریق AAA ایجاد کنید، با محیط‌های مبتنی بر Clarent و مبتنی بر OSP و PC-to جلویی متصل شوید. برنامه های تلفن برای شرکای اتصال مبتنی بر IP. همچنین راهی برای مبهم کردن اطلاعات در مورد شرکای اتصال فراهم می کند.

پلتفرم هایی که ممکن است به عنوان دروازه های پشت سر هم استفاده شوند عبارتند از روترهای سری سیسکو 3600، سرور دسترسی جهانی سیسکو AS5300 و دروازه جهانی سیسکو AS5400.

مرحله 7: اجزای سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز را شناسایی کنید
این بخش اجزای سخت افزاری و نرم افزاری واقعی، هم سیسکو و هم تجهیزات فروشنده شخص ثالث را که می تواند برای پیاده سازی راه حل صوتی عمده فروشی استفاده شود، توضیح می دهد.

اجزای اصلی
اجزای اصلی شرح داده شده در بخش های زیر در اجرای راه حل صوتی عمده فروشی استفاده می شود:

 • دروازه های صوتی سیسکو
 • Cisco H.323 Gatekeepers و Directory Gatekeepers
 • کنترل کننده های سیگنالینگ سیسکو
 • سیسکو سیسکو SLT

دروازه های صوتی سیسکو
راه حل های عمده فروشی به طیف وسیعی از اتصالات PSTN در مقیاس کوچک تا بزرگ با مشتریان عمده فروش مبتنی بر TDM (معمولاً IXCها، PTTها یا سایر عمده فروشان)، بسته به حجم تماس های پیش بینی شده، نیاز دارند. اتصالات مشابهی ممکن است برای تخلیه ترافیک مورد نیاز باشد. دروازه‌ها ممکن است سیگنال‌های خود را مدیریت کنند، یا ممکن است ترانک‌های بین ماشینی (IMTs) ارائه دهند و سیگنال‌های خارجی SS7 را از طریق کنترل‌کننده سیگنال Cisco SC2200 دریافت کنند که Cisco SS7 Interconnect for Voice Gateways Solution با نرم‌افزار راه‌حل سیگنال‌دهی Q.931 دارد.

پلتفرم های دروازه احتمالی شامل روترهای سیسکو 3640 و 3660 و سرورهای دسترسی جهانی AS5300 و AS5400 به همراه ماژول های مختلف شبکه پشتیبانی می شوند.

Cisco H.323 Gatekeepers و Directory Gatekeepers
دروازه‌بان‌ها و دروازه‌بان‌های دایرکتوری عناصر شبکه اجباری هستند که برای مقیاس‌سازی یک شبکه عمده‌فروشی به اندازه‌های بزرگ استفاده می‌شوند. آنها شامل تصاویر تخصصی نرم افزار Cisco IOS هستند که روی روتر اختصاصی سری 3660 یا 7200 سیسکو اجرا می شوند.

دروازه‌بان‌های دایرکتوری مقیاس‌پذیری شبکه را بیشتر می‌کنند و در صورت تمایل به اتصال متقابل حامل مبتنی بر دروازه‌بان، اجباری هستند. دروازه بان های سیسکو وظایف زیر را انجام می دهند:

 • مدیریت منابع. دروازه‌بان‌های سیسکو سلامت دروازه‌های H.323 را با نظارت بر پیام‌های ثبت و عدم ثبت (RRQ/URQ) و شاخص‌های در دسترس بودن منابع (RAI) تعیین می‌کنند.
 • مسیریابی تماس. دروازه بان های سیسکو مسیریابی تماس را بر اساس آدرس های مقصد E.164 ارائه می دهند. آنها ممکن است از دانش خود در مورد سطوح سلامت دروازه محلی برای تصمیم گیری مسیریابی به منظور افزایش دسترسی شبکه به دروازه ها استفاده کنند. دروازه‌بان‌های سیسکو ممکن است با استفاده از پیام‌های LRQ RAS، تماس‌ها را بین دروازه‌بان‌های راه دور در همان دامنه مدیریتی هدایت کنند. به طور مشابه، دروازه‌بان‌های دایرکتوری سیسکو نیز ممکن است با استفاده از پیام‌های LRQ RAS، تماس‌ها را به سایر حوزه‌های اداری شرکت مخابراتی هدایت کنند.
 • امنیت. در ارتباط با یک سرور خارجی (مانند RADIUS)، دروازه‌بان‌های سیسکو ممکن است برای پذیرش تماس ایمن در سناریوهای تماس درون دامنه (تماس‌ها در همان ارائه‌دهنده خدمات) استفاده شوند. دروازه‌بان‌های سیسکو همچنین کاربردهای محدودی در اجرای توابع امنیتی بین دامنه‌ای برای تماس‌های ارسال شده بین اپراتورها از طریق اتصال IP دارند.
 • برنامه های کاربردی GKTMP. دروازه‌بان‌های سیسکو ممکن است به عنوان یک نقطه کنترل عمل کنند که از آنجا یک سرور برنامه می‌تواند بر مسیریابی تماس، ترجمه شماره، پذیرش/مسدود کردن تماس و غیره تأثیر بگذارد. این سرورهای کاربردی با استفاده از GKTMP با دروازه بان سیسکو یا دروازه بان دایرکتوری ارتباط برقرار می کنند.
 • نسل CDR. دروازه‌بان‌های سیسکو توانایی‌های محدودی برای تولید رکوردهای CDR برای تماس‌ها دارند. اگر شما صاحب دروازه‌های یک POP نیستید، یا اگر می‌خواهید مقدار سربار پیام مرتبط با AAA را در POPهای کوچکتر خود کاهش دهید، این گزینه است. صورتحساب به این روش محدودیت هایی دارد.

کنترلرهای سیگنالینگ سیسکو
کنترلرهای سیگنالینگ سیسکو اجزای اختیاری هستند، اما در راه حل های اتصال SS7 مورد نیاز هستند. پلتفرم پشتیبانی شده سیسکو SC2200 است.

سیستم های سیسکو SLT
سیستم‌های سیسکو SLY روترهای اختیاری سیسکو سری 2600 هستند که می‌توانند لایه‌های SS7 سطح 1 و 2 قسمت انتقال پیام (MTP) را خاتمه دهند و لایه‌های SS7 سطح 3 و بالاتر را به سیسکو SC2200 در راه‌حل اتصال SS7 منتقل کنند.

اجزای اضافی برای خدمات مشترک
اجزای اضافی، ارائه شده توسط اشخاص ثالث، از خدمات مشترک پشتیبانی می کنند و در بخش های زیر توضیح داده شده اند:

 • سرورهای RADIUS/OSS
 • H.323 Gatekeepers شریک اکوسیستم
 • سرورهای برنامه Gatekeeper
 • سرورهای OSP
 • سرورهای سریع
 • سرورهای TFTP
 • سیستم های مدیریت شبکه (NMS)
 • سیستم های مدیریت عنصر (EMS)

سرورهای RADIUS/OSS
سرورهای OSS شریک اکوسیستم با مولفه‌های دروازه سیسکو و دروازه‌بان از طریق ویژگی‌های خاص فروشنده AAA RADIUS (VSA) ارتباط برقرار می‌کنند و عناصر اجباری شبکه عمده‌فروشی هستند. نمونه‌های فعلی شامل Cisco Secure و شرکای اکوسیستم Cisco مانند پلت‌فرم‌های صورت‌حساب MIND/CTI و Belle Systems است. سیسکو مجموعه ای از VSA ها را در سند، راهنمای پیاده سازی صوتی ویژگی های خاص فروشنده RADIUS تعریف کرده است. از VSA ها می توان برای دستیابی به عملکردهای زیر استفاده کرد:

 • جمع آوری CDR و سیستم صورتحساب جلویی. دروازه‌های سیسکو سوابق شروع/توقف تماس را با استفاده از AAA به سرور RADIUS ارسال می‌کنند. برنامه صورتحساب می تواند این رکوردها را برای تولید CDR استخراج کند. CDRها ممکن است بین اپراتورها به عنوان روشی برای تسویه حساب از طریق برنامه های میانجیگری سیستم صورتحساب به اشتراک گذاشته شود.
 • احراز هویت و مجوز کاربر. برای خدمات کارت، سرور AAA RADIUS ممکن است کاربران نهایی را بر اساس ترکیبات ANI یا نام کاربری و رمز عبور تأیید کند. تعامل AAA مستقیماً در دروازه سیسکو رخ می دهد.
 • میزبانی برنامه. یک دروازه Cisco ممکن است یک اسکریپت تماس را اجرا کند که با یک برنامه نصب شده روی سرور RADIUS تعامل دارد. سرور قادر به دستکاری اطلاعات تماس از طریق VSA در AAA است. یک مثال می تواند یک برنامه کارت نقدی باشد. سرور AAA برای تعیین مانده حساب، نرخ تماس و زمان باقی مانده برای یک کاربر با یک برنامه صورتحساب کارت نقدی تعامل دارد. این اطلاعات به اسکریپت دروازه در AAA VSA ارسال می شود.
 • امنیت. دروازه‌بان‌ها می‌توانند گزینه‌های امنیتی را برای انجام ثبت‌های نقطه پایانی امن و همچنین تأیید اینکه تماس‌های دریافتی از سوی کاربران مجاز یا نقاط پایانی هستند، مدیریت کنند. لیست های کنترل دسترسی راه حل پیشنهادی برای امنیت هستند. امنیت درون دامنه ای مبتنی بر H.235 (توکن های دسترسی) پشتیبانی نمی شود.
 • توافق. برخی از فروشندگان سیستم صورتحساب از تسویه بین دامنه بر اساس CDR های جمع آوری شده از هر دامنه محلی پشتیبانی می کنند. این یک جایگزین مناسب برای OSP در برخی موارد ارائه می دهد. فروشندگان میانجی مانند XACCT نیز سرورهایی را ارائه می دهند که برای تسویه CDR بین سیستم های صورتحساب فروشندگان مختلف اختصاص داده شده اند. اینها به عنوان سرورهای میانجی شناخته می شوند و اجزای اختیاری در یک شبکه عمده فروشی هستند.

اکوسیستم شریک H.323 Gatekeepers
این دروازه‌بان‌های اختیاری ممکن است در حاشیه شبکه برای تکمیل زیرساخت دروازه‌بان/دایرکتوری سیسکو و میزبانی برنامه‌های مختلف استفاده شوند. کاربردهای فردی بین شرکای اکوسیستم متفاوت خواهد بود.

سرورهای کاربردی Gatekeeper
برنامه‌های مسیریابی تماس پیشرفته ممکن است به صورت اختیاری در یک سرور خارجی و رابط با شبکه VoIP عمده فروشی Cisco از طریق دروازه‌بان‌های سیسکو یا دروازه‌بان‌های دایرکتوری با استفاده از مشخصات رابط GKTMP قرار بگیرند.

سرورهای OSP
برای پشتیبانی از اتصال حامل، می توانید از سرورهای OSP استفاده کنید. استفاده از OSP برای تراکنش های تسویه ایمن نیازمند یک نهاد تسویه حساب یا حداقل یک حامل غالب در رابطه متقابل است که سرور OSP را مدیریت می کند. GRIC و TransNexus در حال حاضر خدمات تسویه حساب مبتنی بر OSP را ارائه می دهند. سرورهای OSP عملکردهای زیر را انجام می دهند:

 • احراز هویت دروازه ها یا حامل ها. یک سرور OSP می‌تواند با استفاده از تبادل امن گواهی‌ها، بررسی کند که آیا دروازه حامل مبدأ یا پایان‌دهنده، یک شرکت‌کننده معتبر در اتصال OSP است یا خیر.
 • مجوز تماس. یک سرور OSP برای هر تماسی که از یک دروازه مبدأ به اتصال مبتنی بر OSP ارسال می شود، یک نشانه دسترسی ایجاد می کند. دروازه مبدا شامل این نشانه در پیام SETUP به دروازه پایان دهنده است. پس از دریافت SETUP، دروازه پایان دهنده ممکن است رمز را برای تأیید اعتبار به سرور OSP بازگرداند یا اعتبارسنجی را به صورت محلی انجام دهد.
 • مسیریابی تماس. سرور OSP دروازه مبدأ را با دروازه پایانی انتخاب شده از بین نقاط پایانی ثبت شده OSP فراهم می کند.
 • مجموعه CDR. پس از پایان تماس، نشانه های استفاده از OSP به سرور OSP از هر دو نقطه پایانی مبدأ و پایانه ارسال می شود. سرور OSP از این اطلاعات برای تولید CDR استفاده می کند.
 • همبستگی و حل و فصل CDR. هنگامی که CDR ها جمع آوری می شوند، سرور OSP ممکن است با یک برنامه صورتحساب برای ایجاد صورت حساب تسویه حساب بین دو حامل متصل کننده ارتباط برقرار کند.

سرورهای سریع
سرور سریع یک مؤلفه اختیاری است که یک پایگاه داده سریع برای دروازه‌هایی که عملکرد پاسخ صوتی تعاملی (IVR) را برای برنامه‌هایی مانند سرویس‌های کارت اجرا می‌کنند، نگهداری می‌کند. پایگاه داده های سریع ممکن است به صورت محلی در دروازه در حافظه فلش ذخیره شوند اگر خیلی بزرگ نباشند. پایگاه‌های اطلاعاتی بزرگ‌تر، مانند پایگاه‌های اطلاعاتی مورد نیاز زمانی که تعداد زیادی خرده‌فروش وجود دارد یا زمانی که زبان‌های زیادی باید پشتیبانی شوند، ممکن است به صورت پویا از یک سرور سریع با استفاده از TFTP دانلود شوند. سرورهای TFTP دستگاه‌های شخص ثالث عمومی هستند که می‌توانند بر روی پلتفرم‌های مختلف میزبانی شوند.

سرورهای TFTP
سرورهای TFTP برای ذخیره فایل‌های صوتی (IVR)، فایل‌های IOS، فایل‌های پیکربندی، پلن‌های شماره‌گیری و سایر فایل‌هایی که نیازی به نگهداری در دستگاه محلی ندارند، استفاده می‌شوند. این فایل ها در صورت نیاز قابل دانلود هستند.

سیستم های مدیریت شبکه (NMS)
سیستم های NMS اجزای اختیاری هستند که برای نظارت بر شبکه، مدیریت خطا، همبستگی تله و گزارش استفاده می شوند. هر سیستم NMS می تواند این اطلاعات را از قطعات عمده فروشی با استفاده از SNMP استخراج کند. راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو، CiscoWorks Internet Protocol Manager (IPM) را برای نظارت بر QoS شبکه و Cisco InfoCenter (CIC) برای مدیریت خطا و همبستگی تله شناسایی می کند. برای گزارش‌دهی، این امکان برای فروشندگان شخص ثالث مانند Trinagy وجود دارد که با تعامل با Cisco Voice Manager (CVM) گزارش ارائه کنند.

سیستم های مدیریت عناصر (EMS)
سیستم های EMS اجزای اختیاری هستند که برای مدیریت یا تامین سایر اجزا در راه حل استفاده می شوند. Cisco Voice Manager (CVM) پشتیبانی محدودی را ارائه می دهد و تنها EMS است که در حال حاضر در راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو پشتیبانی می شود.

موجودی جزئی اجزا
محصولات سخت افزاری و نرم افزاری اجزای زیر و راه حل های فرعی مربوط به راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو هستند:

 • دروازه های VoIP
 • H.323 دروازه بان
 • عناصر SS7
 • مولفه های خدمات مشترک

دروازه های VoIP
دستگاه های سیسکو زیر را می توان به عنوان دروازه های VoIP استفاده کرد:

 • روتر سیسکو 3620
 • روتر سیسکو 3640
 • روتر سیسکو 3660
 • سرور دسترسی سیسکو AS5300
 • سرور دسترسی سیسکو AS5350
 • سرور دسترسی سیسکو AS5400
 • روترهای سری 7200 سیسکو

این پلتفرم ها از انواع رابط های آنالوگ و دیجیتال پشتیبانی می کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد رابط های پشتیبانی شده برای یک پلت فرم خاص، لطفاً به مستندات مربوط به آن پلت فرم خاص در http://www.cisco.com مراجعه کنید.

H.323 دروازه بانان
دروازه بان های کاندید به شرح زیر است:

 • سیسکو 3660
 • سیسکو سری 7200

عناصر SS7
عناصر نامزد SS7 به شرح زیر است:

 • سیسکو SC2200
 • سیسکو 2600 SLT

اجزای خدمات مشترک
اجزای خدمات مشترک کاندید به شرح زیر است:

 • مدیر صدای سیسکو (CVM)
 • برنامه گزارش روند Trinagy
 • مرکز اطلاعات سیسکو (CIC)
 • ماژول عملکرد اینترنت (IPM)
 • سرور امنیتی AAA RADIUS (فروشندگان مختلف)
 • سیستم صورتحساب MIND/CTI
 • سرور OSP (فروشندگان مختلف)
 • سرور TFTP عمومی

مرحله 8: مشکلات طراحی و مقیاس پذیری را شناسایی کنید
برخی از مسائل طراحی مرتبط با راه حل صوتی عمده فروشی سیسکو قبلاً در مراحل قبلی ذکر شده است. پاراگراف های زیر به تفصیل به این مسائل نگاه می کنند و آنها را در گروه های زیر سازماندهی می کنند:

 • مسائل طراحی عمومی مسائل طراحی مناطق کاربردی
 • مسائل طراحی خدمات

مسائل طراحی عمومی
به دلیل بسیاری از روش‌های تعامل گروه‌های چند منظوره، مسائل طراحی کلی مرتبط با موضوعات زیر وجود دارد:

 • مسیریابی تماس
 • صورتحساب و تسویه حساب
 • طرح های شماره گیری اولیه
 • تحمل خطا در طرح های شماره گیری
 • ملاحظات امنیتی مرتبط با طرح های شماره گیری

مسیریابی تماس
مسیریابی تماس بین ارائه دهندگان خدمات IP می تواند مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری یا مبتنی بر OSP باشد. توابع صورتحساب و مسیریابی تماس مورد نظر تعیین می کند که آیا شبکه شما مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری خواهد بود یا مبتنی بر OSP.

مسیریابی تماس مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری (DGK) از پیام‌های RAS درخواست مکان (LRQ) برای حل مسیریابی تماس برای پیشوندهای دلخواه استفاده می‌کند. یک LRQ از دروازه‌بان دایرکتوری ارائه‌دهنده خدمات مبدأ به دروازه‌بان دایرکتوری ارائه‌دهنده خدمات پایان‌دهنده ارسال می‌شود تا آدرس IP دروازه پایان‌دهنده را درخواست کند. روش دروازه‌بان دایرکتوری برای مسیریابی تماس می‌تواند زمانی استفاده شود که ارائه‌دهندگان خدمات مبدأ و پایان‌دهنده همتاهای مورد اعتماد باشند.

مسیریابی تماس مبتنی بر OSP از یک نهاد مجزای OSP استفاده می کند که سرورهای OSP را نگهداری می کند. سرورهای OSP شامل جداول مسیریابی تماس پیشوندی همه ارائه دهندگان خدماتی هستند که در خانه تسویه OSP مشترک هستند. دروازه مبدأ یک درخواست مجوز OSP را به سرور OSP ارسال می کند. سرور OSP با یک پاسخ مجوز حاوی لیستی از آدرس های IP احتمالی دروازه پایانه به همراه یک رمز امنیتی پاسخ می دهد. این توکن در پیام راه اندازی گنجانده شده است تا اعتبار سنجی امنیتی در دروازه پایان دهنده ارائه شود. روش OSP برای مسیریابی تماس زمانی استفاده می‌شود که اپراتورها از شخص ثالثی بخواهند که صورت‌حساب و تسویه حساب را ارائه کند.

صورتحساب و تسویه حساب
برای دریافت صورت‌حساب مناسب برای خدمات، باید شرکت مخابراتی مبدأ و شرکت پایان‌دهنده تماس‌ها را به‌طور دقیق شناسایی کنید. درجه سختی این کار بسته به توپولوژی فراخوانی مورد استفاده متفاوت است. علاوه بر این، نشانه استفاده باید از یک منبع قابل اعتماد استخراج شود. این بدان معناست که دستگاه‌هایی که نشانه‌های استفاده از تماس را ارائه می‌کنند در مسیر سیگنالینگ تماس H.225 قرار دارند. بنابراین، اگر صورت‌حساب مورد نظر است، باید حداقل یک دروازه در هر مکالمه‌ای داشته باشید.

عملکرد صورت‌حساب و تسویه حساب می‌تواند مبتنی بر AAA/RADIUS یا مبتنی بر OSP باشد. این روش ها ممکن است به صورت جداگانه یا همراه با یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند و مستقیماً به روش اتصال بستگی دارد. اگرچه در پروتکل متفاوت است، اما هر روش نیازهای اساسی یکسانی را برای حسابداری تماس برطرف می کند.

صورتحساب AAA باید برای هر تماس درون دامنه ای استفاده شود زیرا OSP برای صورتحساب فقط برای تماس های بین دامنه ای طراحی شده است. AAA همچنین ممکن است برای تماس‌های بین دامنه‌ای استفاده شود، اگر اتصال داخلی توسط یک رابطه دروازه‌بان دایرکتوری همتا به جای یک سرور OSP مدیریت شود. در این سناریو، برنامه صورتحساب، سوابق استفاده را برای تولید CDR ها مرتبط می کند. سپس CDR ها در قالب صورت حساب دوره ای بین مشتریان توزیع می شود. مشتریان می توانند قبل از مبادله پول یا تسویه تماس، این صورتحساب را بر اساس سوابق خود تأیید کنند. فروشندگان میانجی‌گری مختلفی وجود دارند که به خودکار کردن مراحل تأیید و تسویه کمک می‌کنند.

برای اتصال با استفاده از OSP، ممکن است یک سرور OSP داشته باشید یا برای ارائه خدمات حسابداری به یک سرور OSP شرکت تسویه حساب شخص ثالث وابسته باشید. سرور OSP اطلاعات حسابداری را از دروازه شما تقریباً به روش AAA دریافت می کند. از آنجایی که نشانه‌های استفاده از هر دو دروازه در سراسر دامنه‌های اداری دریافت می‌شود، سرور OSP اطلاعات دقیق پایانه و مبدأ حامل را دریافت می‌کند. سپس سوابق استفاده برای تولید CDR با هم مرتبط می شوند. CDR ها ممکن است به عنوان صورت حساب های دوره ای بین مشتریان توزیع شود. مشتریان می توانند قبل از مبادله پول یا تسویه تماس، این صورتحساب را بر اساس سوابق خود تأیید کنند. برای ارائه سوابق حسابداری شخصی برای تأیید، می توان از سوابق حسابداری موازی AAA استفاده کرد.

ممکن است شخص ثالثی بتواند یک TDM PoP متصل به هم را مدیریت کند. در این صورت، نمی‌توانید برای ارسال اطلاعات CDR به دروازه‌ها وابسته باشید. بنابراین می‌توانید صدور صورت‌حساب را فقط از دروازه‌های پایان‌دهنده (اگر مالک آنها هستید) یا از دروازه‌بان انتخاب کنید.

صدور صورت حساب از دروازه بان محدودیت هایی دارد. دروازه‌بان‌های سیسکو می‌توانند سوابق شروع/توقف تماس را بر اساس دریافت پیام‌های ARQ و DRQ RAS از دروازه‌ها به سرور AAA RADIUS ارسال کنند. با این حال، پیام‌های RAS از طریق UDP ارسال می‌شوند و تضمینی برای رسیدن به دروازه‌بان وجود ندارد. علاوه بر این، این روش صورتحساب فاقد نظارت پاسخ است. همچنین، فایروال‌های بین دروازه‌بان‌ها و سرورهای AAA می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند، زیرا برای دریافت این پیام‌ها باید پورت‌های خاصی باز شوند.

بنابراین، صورتحساب اگر در دروازه انجام شود قابل اعتمادترین و دقیق ترین است.

طرح های شماره گیری اولیه
مسئولیت های طرح شماره گیری بین دروازه ها، دروازه بان ها و دروازه بان های دایرکتوری توزیع می شود. از آنجایی که استقرار SS7 از سیگنال دهی بک هال NI-2 نوع Q.931 استفاده می کند، معماری طرح شماره گیری پایه H.323 بدون در نظر گرفتن اینکه PoP ها در شبکه مبتنی بر SS7 هستند، غیر SS7 یا ترکیبی از هر دو هستند، یکسان است. شکل 16 یک طرح معمولی شبکه H.323 در مقیاس بزرگ را نشان می دهد.

شکل 16 طراحی شبکه H.323 در مقیاس بزرگ

دروازه ها با بخش PoP محلی طرح شماره گیری سروکار دارند. این شامل هر گونه دستکاری رقم مورد نیاز برای عادی سازی اعداد یا اجرای قوانین دسترسی محلی PSTN است. همچنین شامل اطلاع دادن به دروازه بان در هنگام عبور از آستانه های شاخص در دسترس بودن منابع (RAI) به منظور افزایش نرخ تکمیل تماس است. علاوه بر این، در صورتی که مسیریابی تماس RAS دروازه‌بان معمولی هیچ خاتمه‌ای را ارائه نمی‌دهد، ممکن است از همتاهای شماره‌گیر چرخشی برای مدیریت گزینه‌های مسیریابی شکست تماس مانند آزمایش OSP استفاده کند.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید که گیت‌وی دروازه‌بان را در زمانی که محدودیت‌های منابعش تقریباً تمام شده است، مطلع کند، در نتیجه دروازه‌بان را وادار می‌کند که دروازه دیگری را انتخاب کند. علاوه بر این، برای ساده‌سازی تهیه مسیر در دروازه‌بان‌ها و دروازه‌بان‌های دایرکتوری، ممکن است بخواهید قبل از ارسال تماس‌ها به شبکه VoIP، اعداد را در قالبی استاندارد (به عنوان مثال، کد کشور + کد منطقه + شماره محلی) عادی کنید. یا، ممکن است لازم باشد قبل از ارسال تماس‌ها از رابط‌های TDM، اعدادی مانند کدهای منطقه یا کدهای دسترسی را، همانطور که قوانین دسترسی PSTN ایجاب می‌کند، از قبل اضافه یا حذف کنید.

دروازه بان های محلی سطوح سلامت دروازه را نظارت می کنند و جداول مسیریابی دقیق را حفظ می کنند و الگوهای مقصد را به دروازه های پایانی خاص در یک یا چند منطقه محلی ترسیم می کنند. دروازه بانان محلی می توانند از ویژگی هایی مانند ثبت نام سبک وزن، RAI و تخصیص اولویت دروازه ایستا برای تأثیرگذاری بر انتخاب دروازه استفاده کنند. برای سایر الگوهای مقصد غیرمحلی پشتیبانی‌شده، دروازه‌بان محلی یک مسیر وحشی را به دروازه‌بان دایرکتوری پیکربندی می‌کند.

دروازه‌بان دایرکتوری یک جدول مسیریابی کلی از الگوهای مقصد و دروازه‌بان‌های محلی مربوطه را که از آنها پشتیبانی می‌کنند، نگهداری می‌کند. دروازه‌بان دایرکتوری به سادگی درخواست‌های LRQ را به دروازه‌بان محلی که الگوی مقصد را مدیریت می‌کند، ارسال می‌کند.

این استفاده از دروازه‌بان‌ها و دروازه‌بان‌های دایرکتوری اجازه می‌دهد تا مناطق دروازه‌بان جدید، PoPها و انواع خاصی از شرکای اتصال IP با کمترین تأثیر برای تهیه طرح شماره‌گیری اضافه شود. تغییرات به دروازه‌بان محلی و دروازه‌بان دایرکتوری جدا می‌شوند. بقیه عناصر موجود در شبکه دست نخورده هستند. اغلب، سطح وضوح پلان شماره گیری در سطح دروازه بان دایرکتوری را می توان ساده کرد. برای مثال، یک دروازه‌بان دایرکتوری ممکن است بداند که همه تماس‌هایی که با کد کشور 1 شروع می‌شوند را به دروازه‌بان محلی ایالات متحده هدایت کند. سپس دروازه‌بان محلی ایالات متحده می‌تواند انتخاب را به ارقام بیشتری گسترش دهد تا تماس را به دروازه پایان‌دهنده مناسب هدایت کند.

تحمل خطا در طرح های شماره گیری
برای تماس‌های درون دامنه‌ای و اتصالات IP مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری، شما می‌توانید تحمل خطا را روی طرح شماره‌گیری اولیه شبکه VoIP H.323 قرار دهید. این کار با استفاده از ترکیبی از ویژگی‌های نرم‌افزار Cisco IOS مانند دروازه‌بان‌های جایگزین در دروازه، پروتکل Hot Standby Router (HSRP) در دروازه‌بان فهرست، و LRQ‌های متوالی در دروازه‌بان‌ها و دروازه‌بان‌های دایرکتوری انجام می‌شود. شکل 17 یک معماری مقاوم در برابر خطا را با استفاده از دروازه بان های جایگزین نشان می دهد.

شکل 17 معماری مقاوم در برابر خطا با استفاده از دروازه‌بان‌های جایگزین

ممکن است دروازه‌ها به گونه‌ای پیکربندی شوند که در صورت شکست دروازه‌بان اصلی، در یک دروازه‌بان اصلی و یک دروازه‌بان جایگزین ثبت شوند. این بدان معناست که در هر زمان معین، دروازه‌ها ممکن است برای دروازه‌بان اصلی یا جایگزین ثبت شوند. از آنجایی که دروازه‌بان‌های سیسکو وضعیت‌های ثبت را با یکدیگر ارتباط برقرار نمی‌کنند، LRQ‌های متوالی باید روی دروازه‌بان‌ها و دروازه‌بان‌های دایرکتوری پیکربندی شوند تا تکه تکه شدن منطقه را تطبیق دهند.

به عنوان مثال، یک دروازه‌بان در منطقه غربی از دروازه‌های در سن خوزه (408) و سان فرانسیسکو (415) پشتیبانی می‌کند. در شرایط عادی، وقتی سن خوزه با سانفرانسیسکو تماس می گیرد، مسیر در دروازه بان اصلی محلی حل می شود. با این حال، بیایید بگوییم که سن خوزه در مقابل دروازه بان جایگزین شکست می خورد در حالی که سان فرانسیسکو در دروازه بان اصلی باقی می ماند. برای ادامه پشتیبانی از تکمیل تماس منطقه‌ای در منطقه غربی، دروازه‌بان‌های اصلی و جایگزین باید برای ارسال پیشوندهای محلی برای یکدیگر در صورت عدم وجود منبع محلی – یعنی اگر دروازه پایان‌دهنده به دروازه‌بان دیگر شکست خورده باشد، تدارک دیده شوند. در این حالت، برای اینکه سانفرانسیسکو بتواند تماس‌های سان خوزه را تکمیل کند، دروازه‌بان اصلی باید بداند که LRQ‌های پیشوند سن خوزه را برای دروازه‌بان جایگزین ارسال کند. تدارکات مشابهی در دروازه بان های اصلی و جایگزین برای پشتیبانی از تماس ها در هر دو جهت مورد نیاز است.

برای جلوگیری از تکه تکه شدن ناحیه زمانی که تماس ها از مناطق دیگر منشأ می گیرند، در دروازه بان دایرکتوری نیز تدارک لازم است. به عنوان مثال، اگر سانفرانسیسکو تماسی را به نیویورک ارسال کند، دروازه‌بان دایرکتوری نمی‌داند که دروازه نیویورک نزد کدام دروازه‌بان (اولیه یا جایگزین) ثبت شده است. دروازه‌بان دایرکتوری باید برای ارسال درخواست‌های LRQ متوالی به دروازه‌بان‌های محلی پایان‌دهنده اولیه و جایگزین برای همه پیشوندهای پشتیبانی‌شده منطقه شرقی (پیام‌های 1a و 1b در شکل 17) فراهم شود. تدارک مشابهی برای پیشوندهای منطقه غربی برای پشتیبانی از تماس در جهت دیگر مورد نیاز است.

HSRP برای ارائه تحمل خطا برای دروازه‌بان دایرکتوری استفاده می‌شود. با این حال، تشخیص خطای HSRP ممکن است مدتی طول بکشد که طی آن هیچ تماسی پردازش نخواهد شد. برای پوشش این امکان، دروازه‌بان‌های محلی ممکن است به گونه‌ای پیکربندی شوند که با استفاده از LRQ‌های متوالی، به بیش از یک دروازه‌بان دایرکتوری (یعنی دروازه‌بان ALTdirectory) اشاره کنند.

به عنوان مثال، دروازه‌بان ممکن است به جفت دروازه‌بان دایرکتوری HSRP به عنوان گزینه اصلی خود اشاره کند (پیام 1). اگر پاسخی دریافت نشد، زیرا هنوز خطای HSRP شناسایی نشده است، دروازه‌بان ممکن است LRQ دیگری (پیام 2) را به دروازه‌بان ALTdirectory پس از یک بازه زمانی قابل تنظیم از 100 تا 1000 میلی‌ثانیه راه‌اندازی کند. در این مدت تماس‌ها همچنان تکمیل می‌شوند، اما با تأخیر اضافی پس از شماره‌گیری. دروازه‌بان ALTdirectory دقیقاً مانند جفت HSRP دروازه‌بان اصلی دایرکتوری (پیام‌های 2a و 2b) پیکربندی شده است.

ملاحظات امنیتی مرتبط با Dial Plans
می توانید مکانیسم های امنیتی مختلفی را در سراسر شبکه VoIP H.323 خود پیاده سازی کنید. مکانیزم امنیتی که انتخاب می‌کنید ممکن است نیازهای تامین متفاوتی در چندین حوزه عملکردی داشته باشد. برای تماس های درون دامنه ای، می توانید از لیست های دسترسی پیچیده استفاده کنید. برای تماس‌های بین دامنه‌ای، می‌توانید از فهرست‌های دسترسی پیچیده یا در جایی که از OSP استفاده می‌شود، از نشانه‌های دسترسی OSP استفاده کنید.

می‌توانید دروازه‌های خود را با فهرست‌های دسترسی پیچیده برای پذیرش تماس‌های تنها از طرف‌های شناخته شده تهیه کنید. با این حال، این نه مقیاس پذیر است و نه برای تغییرات شبکه یا عناصری که از DHCP استفاده می کنند.

مسائل طراحی مناطق عملکردی
مسائل طراحی برای هر یک از حوزه های کاربردی زیر وجود دارد:

 • هسته دروازه بان
 • خدمات به اشتراک گذاشته شده
 • SS7 PoP
 • غیر SS7 PoP
 • دروازه های پشت به عقب

هسته دروازه بان
هنگام طراحی هسته دروازه‌بان به مسائل زیر توجه کنید:

مقیاس اندازه شبکه – شبکه های VoIP بزرگ H.323 به مناطق مختلف منطقه ای تقسیم می شوند که هر یک توسط یک دروازه بان مدیریت می شود. تقسیم بندی بر اساس عوامل متعددی است، مانند توان عملیاتی تماس مورد نظر، طرح شماره گیری، و تعداد نقاط پایانی فعال. با افزایش پوشش و ظرفیت شبکه، می‌توانید با افزودن دروازه‌ها یا PoP‌های جدید به دروازه‌بان‌ها تا زمانی که محدودیت‌های عملکردی برای پلتفرم دروازه‌بان برآورده شود، گسترش دهید. در آن مرحله، می‌توانید به سادگی با افزودن دروازه‌بان‌های جدید گسترش پیدا کنید. ترافیک بین مناطق دروازه بان با استفاده از پیام های LRQ/LCF RAS هدایت می شود.

 • مقیاس بندی پلان شماره گیری: با اضافه شدن دروازه بان های بیشتری به شبکه، تنظیمات مسیریابی بین دروازه بان به طور چشمگیری افزایش می یابد. کوچکترین تغییر در پلان شماره گیری نیاز به تغییرات پیکربندی در تمام دروازه بانان در شبکه دارد. هنگامی که تعداد مناطق نسبتاً کم است، این تغییرات را می توان با داشتن یک پلن شماره گیری واحد مدیریت کرد که از طریق TFTP برای همه دروازه بانان در دامنه مدیریتی شما دانلود می شود. با افزایش مقیاس، تعداد مناطق و نرخ به روز رسانی پلان شماره گیری افزایش می یابد. در این مرحله، به‌جای اینکه هر دروازه‌بانی را با اطلاعات مسیریابی کل شبکه تحت‌الشعاع قرار دهد، باید از دروازه‌بان دایرکتوری برای جداسازی و کاهش تهیه طرح شماره‌گیری استفاده شود. برای اطلاعات در مورد تهیه طرح شماره گیری، به سند طراحی پلان شماره گیری ثابت برای شبکه های بزرگ VoIP مراجعه کنید.
 • تحمل خطا- دروازه‌بان‌های سیسکو و دروازه‌بان‌های دایرکتوری را می‌توان برای فعال کردن افزونگی در پلن شماره‌گیری طراحی کرد. در لبه، دروازه‌ها در هر PoP پیکربندی شده‌اند تا در صورت شکست دروازه‌بان اصلی، از ثبت نام با دروازه‌بان جایگزین پشتیبانی کنند. در هسته، دروازه‌بان‌ها به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که از پیام‌های LRQ متوالی پشتیبانی کنند تا مسیرهای اضافی را برای دروازه‌بان‌های دایرکتوری جایگزین و همچنین برای تطبیق شرایط تکه تکه شدن منطقه محلی ارائه کنند. در سطح دروازه‌بان دایرکتوری، هر دو LRQ متوالی برای تطبیق بخش‌بندی ناحیه و HSRP برای ارائه افزونگی در بالاترین لایه پیکربندی شده‌اند.
 • اتصال IP مبتنی بر دروازه‌بان راهنما—اگر می‌خواهید مسیرها را با سایر ارائه‌دهندگان خدمات با استفاده از دروازه‌بان دایرکتوری متصل کنید، دروازه‌بان‌های دایرکتوری را پیکربندی کنید تا پیام‌های LRQ RAS را بین دامنه‌های اداری خود مبادله کنند تا مسیریابی تماس برای پیشوندهای دلخواه را حل کند. LRQ های متوالی ممکن است در دروازه بان دایرکتوری برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی CSR خروجی محدود پیاده سازی شوند. دروازه های پشت به پشت ممکن است برای پشتیبانی از توپولوژی های تماس IP به IP استفاده شوند.
 • امنیت — برای تأیید اینکه آیا یک تماس از یک نقطه پایانی معتبر نشات گرفته است یا نه، دروازه‌ها و دروازه‌بان‌های سیسکو می‌توانند لیست‌های دسترسی را برای ارائه ثبت و پذیرش دروازه امن پیاده‌سازی کنند. برای پشتیبانی از این، دروازه‌بان‌ها باید برای تعامل با سرور AAA پیکربندی شوند.
 • مدیریت شبکه- دروازه بان ها باید برای پشتیبانی از رشته های جامعه SNMP فعال باشند تا پلتفرم های مدیریت خارجی مانند CVM و CIC بتوانند با استفاده از SNMP به اطلاعات گزارش دهی دسترسی داشته باشند و تله ها را دریافت کنند.
 • دسترسی به سرور TFTP—در صورت تمایل، دروازه بان را می توان برای پشتیبانی از دانلود از راه دور تصاویر و تنظیمات نرم افزار از طریق یک سرور TFTP پیکربندی کرد.

خدمات به اشتراک گذاشته شده
هنگام طراحی سرویس های مشترک، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • مسیریابی تماس — برای سناریوهای اتصال مبتنی بر OSP، یک سرور OSP عملکردهای مسیریابی تماس را همراه با برخی از تدارکات رایگان در همتایان شماره گیری دروازه OSP انجام می دهد. تأثیر روی پلن شماره گیری با جزئیات بیشتری در سند طراحی طرح های شماره گیری ثابت برای شبکه های بزرگ VoIP مورد بحث قرار گرفته است. علاوه بر این، این امکان برای یک سرور خارجی وجود دارد که عملکردهای مسیریابی تماس پیشرفته را از طریق ارتباط با دروازه‌بان‌های سیسکو و دروازه‌بان‌های دایرکتوری از طریق GKTMP فراهم کند.
 • صورتحساب – یک سرور AAA سوابق استفاده را مستقیماً از دروازه ها جمع آوری می کند. از طرف دیگر، یک سرور OSP ممکن است سوابق استفاده را برای تماس های بین دامنه ای نیز جمع آوری کند. جزئیات در مورد اجرای صورت‌حساب بسته به برنامه فعال متفاوت است.
 • امنیت—شما می توانید لیست های دسترسی پیچیده را در دروازه ها برای پیاده سازی عملکردهای امنیتی فراهم کنید. در مواردی که پیکربندی‌های IOS از ظرفیت NVRAM روتر فراتر رود، ممکن است از یک سرور TFTP برای ذخیره، مدیریت و آپلود پیکربندی‌های دروازه استفاده شود. توکن‌های دسترسی سیسکو H.235 در حال حاضر پشتیبانی نمی‌شوند. یک سرور OSP توابع امنیتی را برای روش های اتصال OSP فراهم می کند.
 • مدیریت شبکه — پلتفرم های استاندارد SNMP NMS را می توان برای ارائه عملکردهای عمومی مدیریت SNMP به کار برد. CVM مجموعه آماری مبتنی بر SNMP را همراه با یک پلن شماره گیری بسیار محدود و ابزار تامین اجزا ارائه می دهد. گزارش ها را می توان با استفاده از موتورهای گزارش دهی شریک اکوسیستم که با CVM ادغام می شوند، تولید کرد. سیسکو Trinagy را به عنوان یکی از این فروشندگان می شناسد. در صورت تمایل به مدیریت خطا می توان از CIC استفاده کرد. علاوه بر این، Cisco IPM می تواند برای ارائه نظارت بر QoS شبکه استفاده شود.
 • دانلود از راه دور — یک سرور TFTP می تواند برای ذخیره از راه دور درخواست های تلفن گویا، اسکریپت های TCL، تصاویر نرم افزار، و تنظیمات برای دانلود استفاده شود.

SS7 PoP
هنگام طراحی SS7 PoP مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • سیگنال دهی – SS7 PoP ها از نظر اندازه بزرگ هستند و از IMT های DS1 و DS3 به درگاه ها تشکیل شده اند. کنترل تماس سمت PSTN با استفاده از بک هاول Q.931 از سیسکو SC2200 به دروازه های سیسکو AS5300 و AS5400 ارائه می شود. PoP ها ممکن است به صورت اختیاری از دروازه های Cisco 2600 SLT برای پایان دادن به لایه های SS7 MTP1 و MTP2 از طرف کنترل کننده سیگنالینگ SC2200 پشتیبانی کنند.

شکل 18 سیگنالینگ مورد استفاده در یک SS7 PoP و رابطه بین گره ها و میزبان های سیسکو SC2200، دروازه های AS5x00 سیسکو و SLT های سیسکو SC26xx را نشان می دهد.

شکل 18 سیگنال دهی PoP SS7

 • Dial Plan—برای PoP های مبتنی بر SS7، می توانید تغییر اعداد را در دروازه، کنترل کننده سیگنالینگ سیسکو SC2200 یا هر دو انجام دهید. Cisco SC2200 اجازه می دهد تا ارقام موجود در فیلدهای شماره طرف تماس یا شماره طرف تماس را اضافه، حذف یا تغییر دهید. همچنین می توان ماهیت آدرس (NOA) را تغییر داد، لیست سیاه و سفید و راه اندازی AIN را انجام داد. دروازه باید با یک گروه RLM برای ارتباط با Cisco SC2200 علاوه بر تنظیمات معمولی H.323 تدارک دیده شود. هنگامی که Cisco SC2200 و دروازه برای ارتباط با یکدیگر تدارک دیده شدند، بقیه طرح شماره گیری H.323 همان چیزی است که در سند طراحی Statuc Dial Plans برای شبکه های VoIP بزرگ بحث شده است.
 • تحمل خطا—در صورت خرابی SC2200 اولیه، دروازه ها می توانند از سیسکو SC2200 پشتیبان پشتیبانی کنند. ممکن است تا سه ثانیه طول بکشد تا دروازه شناسایی شود و در SC2200 جدید از کار بیفتد. در این مدت، هیچ تماس جدیدی پردازش نخواهد شد. علاوه بر این، هر تماسی که در مرحله راه اندازی بود از بین خواهد رفت. با این حال، تماس‌های فعال در نقطه شکست همچنان در حال انجام هستند.

غیر SS7 PoP
هنگام طراحی غیر SS7 PoP مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • انواع سیگنال دهی: انواع سیگنال دهی می تواند بسیار متفاوت باشد و شامل رابط های آنالوگ FXO، آنالوگ E&M، BRI، DS1 (تغییرهای E1/R2، تغییرات T1 CAS، PRI) و شاید رابط های DS3 در مرز بالایی باشد.

اینترفیس های آنالوگ با چگالی پایین عموماً اتصالات حامل را منع می کنند، بنابراین تماس هایی که به PoP وارد می شوند تقریباً همیشه برای خدمات کارت هستند و تماس هایی که از PoP خارج می شوند دوباره در PSTN ایجاد می شوند، معمولاً برای دور زدن تعرفه های اتصال PTT. رابط‌های DS1 و DS3 عموماً خدمات کارت یا سیستم‌های عمده‌فروشی را به مشتریان خود متصل می‌کنند.

اندازه – ملاحظات اضافی در PoP های در مقیاس کوچک ظاهر می شود. ردپای سخت افزاری تجهیزات و همچنین میزان ترافیک غیر حامل باید به حداقل برسد، زیرا پهنای باند شبکه IP که وارد PoP می شود احتمالاً پهنای باند زیر E1 است.

 • طرح شماره گیری—مسئولیت های طرح شماره گیری بین دروازه ها، دروازه بان ها و دروازه بان های دایرکتوری توزیع می شود. دروازه‌ها باید با بخش PoP محلی طرح شماره‌گیری سروکار داشته باشند. این شامل تهیه همتاهای شماره گیری مورد نیاز، قوانین ترجمه و آستانه های RAI است. پلن های شماره گیری بیش از یک حوزه کاربردی را در بر می گیرند و در سند طراحی پلن های شماره گیری ایستا برای شبکه های بزرگ VoIP با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار می گیرند.
 • صورتحساب—به دلایل عملکرد و دقت، توصیه می شود که صورتحساب در صورت امکان از دروازه انجام شود. شما باید دروازه های سیسکو را برای تعامل با سرویس های مشترک AAA برای پشتیبانی از صورتحساب و برنامه های کارت بدهی اختیاری پیکربندی کنید.
 • تحمل خطا—در صورت تمایل، می توانید یک دروازه را برای پشتیبانی از دروازه بان جایگزین پیکربندی کنید که در صورت شکست دروازه بان اصلی، با آن ثبت شود. این نیاز به یک پیکربندی مرتبط در ناحیه عملکردی دروازه‌بان دارد.
 • امنیت—برای پشتیبانی از امنیت، دروازه ها را می توان با لیست های دسترسی پیچیده پیکربندی کرد. برای سناریوهای اتصال مبتنی بر OSP، دروازه ها باید برای تعامل با سرور OSP برای پشتیبانی از گزینه های امنیتی OSP فراهم شوند.
 • مدیریت شبکه – دروازه ها باید برای پشتیبانی از رشته های جامعه SNMP فعال باشند تا پلتفرم های مدیریت خارجی مانند CVM و CIC بتوانند با استفاده از SNMP، اطلاعات گزارش دهی را تهیه کنند، به اطلاعات گزارش دسترسی داشته باشند و تله ها را دریافت کنند.
 • حمل و نقل حامل شفاف—مگر اینکه قبلاً با محدود کردن انواع تماس های رد و بدل شده بین سایر شرکت های مخابراتی موافقت کرده باشید، ممکن است از هر نوع حاملی ترافیک دریافت کنید. دروازه های شما باید بتوانند ترافیک صوتی، فکس بلادرنگ و مودم را در شبکه VoIP به طور شفاف منتقل کنند.
 • سرور TFTP—در صورت تمایل، می توانید دروازه ای را برای پشتیبانی از دانلود از راه دور درخواست ها، تصاویر نرم افزار و تنظیمات از طریق یک سرور TFTP پیکربندی کنید.

دروازه های پشت به پشت
هنگام طراحی دروازه های پشت سر هم به مسائل زیر توجه کنید:

 • سیگنال دهی – دروازه های پشت سر هم باید با انواع سیگنالینگ TDM مشابه پیکربندی شوند.
 • کیفیت صدا و مشکلات حامل – کیفیت صدا به خصوص در مورد فشرده سازی پشت سر هم آسیب می بیند. افزودن درگاه‌های پشت سر هم تأخیر اضافی پس از شماره‌گیری و همچنین تأخیر بیشتری را برای همه تماس‌ها ایجاد می‌کند. اگر بیش از یک منطقه پشت سر هم طی شود، تأثیر بیشتری نیز خواهد داشت. رله فکس نیز ممکن است آسیب ببیند. عبور مودم بسیار غیرقابل اعتماد است و در نتیجه در سناریوهایی که از دروازه های پشت سر هم استفاده می کنند پشتیبانی نمی شود.
 • طراحی شماره گیری- دروازه پشت به پشت مسئول دستکاری ارقام و پیشوندهای فنی است تا در طرح شماره گیری عمومی دروازه بان و دروازه بان دایرکتوری قرار گیرد. این همچنین شامل جداسازی دروازه‌های ورودی و خروجی در جدول مسیریابی تماس دروازه‌بان است. میزان این ملاحظات به کاربرد و طراحی پلان شماره گیری DGK/GK بستگی دارد. وظایف طرح شماره گیری با جزئیات بیشتری در سند طراحی طرح های شماره گیری ثابت برای شبکه های بزرگ VoIP مورد بحث قرار گرفته است.

صورتحساب—یکی از مزایای اصلی دروازه پشت سر هم ایجاد نقطه ای در مسیر سیگنالینگ تماس است که از آنجا برای توپولوژی های تماس IP به IP صورتحساب می شود. دروازه پشت به پشت تا حد زیادی به عنوان یک دروازه معمولی PoP عمل می کند. گزینه های صورتحساب بر اساس نوع برنامه متفاوت است.

 • تحمل خطا—در صورت تمایل، یک سیستم دروازه پشت سر هم ممکن است دقیقاً مانند یک دروازه معمولی TDM PoP پیکربندی شود تا از دروازه بان جایگزین پشتیبانی کند که در صورت خرابی دروازه بان اولیه، با آن ثبت می شود.
 • امنیت—درگاه های پشت سر هم گزینه ها و مفاهیم امنیتی مشابه درگاه های پوپ معمولی دارند.
 • مدیریت شبکه—درگاه های پشت سر هم دارای مسئولیت های شبکه ای مشابه در یک TDM PoP معمولی هستند.

مسائل طراحی خدمات
این بخش مسائلی را که باید برای طراحی سرویس در نظر بگیرید توضیح می دهد. ما راه حل هایی را برای دو نوع سرویس زیر در نظر خواهیم گرفت و بسته به توپولوژی فراخوانی مورد استفاده، مسائل مربوط به هر کدام را مورد بحث قرار خواهیم داد:

 • صورتجلسه تجمع و خاتمه
 • خدمات کارت (پیش پرداخت و پس پرداخت)

تجمیع و خاتمه صورتجلسه
این راه‌حل به شما امکان می‌دهد ترافیک را از چندین ارائه‌دهنده مبدا جمع‌آوری کنید، سپس آن را جمع‌آوری کرده و به ارائه‌دهندگان پایانی که انتخاب می‌کنید تحویل دهید. این ممکن است شامل مناطق سبز هدف، فروشندگان، اپراتورهای پاسخ به تماس تلفنی و ISPهای بین المللی باشد.

توپولوژی فراخوانی TDM-to-TDM

اگر توپولوژی تماس TDM-to-TDM را برای این سرویس انتخاب می کنید، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری – هسته دروازه بان – این برنامه از مفهوم طرح شماره گیری در مقیاس بزرگ H.323 همانطور که قبلا در این سند بحث شد استفاده می کند.
 • خدمات مشترک-صورتحساب و تسویه حساب- دروازه های جداگانه ای را برای هر شریک اتصال TDM اختصاص دهید. سیستم صورت‌حساب را برای شناسایی شرکت‌های مخابراتی با استفاده از آدرس‌های IP دروازه مبدأ و پایان‌دهنده فراهم کنید. این به شما امکان می دهد CDR های مناسبی را برای تسویه حساب با مشتریان ایجاد کنید.
 • امنیت—تماس های این نوع الگو همه تماس های درون دامنه ای هستند.

توپولوژی تماس TDM-to-IP با استفاده از اتصال IP مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری

اگر توپولوژی تماس TDM-to-IP را با استفاده از اتصال IP مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری برای این سرویس انتخاب می‌کنید، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری — مفهوم طرح شماره گیری در مقیاس بزرگ H.323 هنوز استفاده می شود. برای اتصال PoP های خود به شرکای اتصال IP خود، باید دستورات مسیر LRQ اضافی را به دروازه بان های دایرکتوری همتا اضافه کنید تا الگوهای مقصد خاصی را بین شما و شرکای اتصال هدایت کنند. در حالی که این مسیرها در دروازه‌بان‌های دایرکتوری اضافه و اصلاح می‌شوند، بقیه شبکه دست نخورده باقی می‌ماند.
 • صورت‌حساب و تسویه حساب- در این سناریو، بسته به جهت تماس، تنها یکی از دروازه‌های مکالمه، اعم از دروازه مبدأ یا پایانه، متعلق به شماست. برنامه صورتحساب شما باید بتواند اطلاعات کافی را از یک طرف تماس برای ایجاد CDR استخراج کند.

این امر مستلزم همبستگی آدرس‌های IP مبدا یا مقصد با یک حامل اتصال IP خاص، بسته به جهت تماس است. سیستم صورت‌حساب شما باید یک پایگاه داده از این اطلاعات داشته باشد تا به طور دقیق صورت‌حساب مشتری متصل به یکدیگر را انجام دهد. برای تماس‌هایی که از ASPها منبع می‌شوند، فهرست آدرس‌های IP مبدأ احتمالی معمولاً به چند سرور پراکسی سیگنال تماس محدود می‌شود. با این حال، برای ITSP هایی که دارای دروازه ها یا مشتریان رایانه شخصی زیادی هستند، این لیست می تواند بسیار گسترده باشد. اگر ITSP از عملکرد خود چشم پوشی کند و از RCS دروازه بان استفاده کند، ممکن است فهرست کاهش یابد. هنگامی که مشکلات شناسایی حامل حل شد، صورت‌حساب و تسویه حساب AAA در دروازه‌ها انجام می‌شود.

متناوباً، ITSP یا ASP مبدأ می‌تواند یک شناسه حامل متقابلاً شناخته‌شده (مثلاً ANI را پیش‌فرض) در پیام H.323 SETUP شامل شود. سپس دروازه پایانه این اطلاعات را در رکورد AAA گنجانده است. می‌توانید برنامه صورت‌حساب را برای شناسایی این شناسه شرکت مخابراتی و مرتبط کردن آن با شرکت مخابراتی مبدأ تهیه کنید. با این حال، این به معنای یک رابطه اعتماد بین ارائه دهندگان خدمات است.

 • امنیت—امنیت را می توان با استفاده از توکن های دسترسی سیسکو H.235 به دست آورد. با این حال، این بدان معناست که شما باید یک پایگاه داده از تمام شناسه‌های کاربر دروازه و گذرواژه‌ها را با تمام شرکای اتصال مبتنی بر IP به اشتراک بگذارید.

اتصال مبتنی بر TDM به IP با توپولوژی فراخوانی OSP

اگر اتصال متقابل TDM-to-IP با توپولوژی فراخوانی OSP را برای این سرویس انتخاب می کنید، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری: یک شریک اتصال مبتنی بر OSP می تواند با پیاده سازی OSP مستقیماً در دروازه یا از طریق یک منطقه اتصال OSP پشت سر هم به شبکه شما متصل شود.

از دیدگاه مسیریابی تماس، در صورتی که یک ناحیه اتصال OSP متشکل از دروازه های پشت سر هم استفاده شود، OSP به راحتی در شبکه پذیرفته می شود. یکی از دروازه‌ها بخش RAS تماس را مدیریت می‌کند. طرف دیگر OSP تماس. از دیدگاه دروازه‌بان دایرکتوری، به نظر می‌رسد که منطقه TDM دیگری که توسط یک دروازه‌بان محلی مدیریت می‌شود. دروازه‌بان دایرکتوری به سادگی مسیرهای LRQ را به دروازه‌بان منطقه اتصال OSP برای الگوهای مقصد خاصی که توسط شریک اتصال OSP سرویس می‌شود، اضافه می‌کند.

الزامات تامین برای دروازه‌های داخل این منطقه اتصال OSP فقط کمی متفاوت از الزامات یک عمده‌فروش معمولی TDM PoP است. دروازه سمت OSP برای رابط با سرور OSP پیکربندی شده است. دروازه سمت RAS مانند یک دروازه معمولی PoP RAS ارائه شده است. سپس دروازه‌های پشت سر هم پیکربندی می‌شوند تا با استفاده از شماره‌گیری تک مرحله‌ای، تمام تماس‌های دریافتی از طریق رابط‌های IP خروجی TDM را به دروازه مقابل ارسال کنند. این روش اتصال OSP وظایف تامین را به جفت دروازه پشت سر هم، پیکربندی دروازه‌بان محلی hopoff و یک مسیر LRQ اضافه شده در دروازه‌بان دایرکتوری جدا می‌کند. بقیه شبکه تحت تاثیر قرار نگرفته است.

اگر OSP بدون استفاده از ناحیه اتصال پیاده سازی شود، تامین همتای شماره گیری به طور چشمگیری افزایش می یابد تا از OSP به طور مستقیم در دروازه ها پشتیبانی شود. همتاهای شماره گیری جداگانه در همه دروازه های PoP برای ارسال تماس ها به سرور OSP برای حل مسیر به جای RAS مورد نیاز است. می توانید شماره گیری های همتا را در دروازه ها برای ارسال تماس ها به OSP برای الگوهای مقصد خاص فراهم کنید.

به عنوان مثال، اگر یک شریک ارتباطی بداند که همه تماس‌ها به استرالیا باید توسط OSP خاتمه یابد، می‌توانید یک شماره‌گیری همتا را در دروازه‌های خود وارد کنید که همه تماس‌هایی را که با کد کشور «61» شروع می‌شوند به هدف جلسه OSP ارسال می‌کند. با این حال، هر گونه تغییر در پلن شماره گیری OSP نیاز به اصلاح همتاهای شماره گیری در تمام دروازه های شبکه دارد.

می‌توانید گیت‌وی را با شماره‌گیرهای چرخشی پیکربندی کنید تا به جای الگوهای واضح، اتصالات مبتنی بر OSP را مدیریت کنید. اگرچه این ممکن است حساسیت طرح شماره گیری را نسبت به تغییرات کاهش دهد، اما همچنان برای پشتیبانی از failover نیاز به ارائه شماره گیری همتای اضافی دارد. در این حالت، دروازه‌ها به گونه‌ای پیکربندی می‌شوند که ابتدا از طریق RAS، تماس را در دامنه مدیریتی خود خاتمه دهند. اگر RAS هیچ امکان خاتمه ای را ارائه ندهد، چه با ARJ صریح یا با مهلت زمانی RAS، دروازه ها ممکن است به یک شماره گیری ثانویه برای برقراری مجدد تماس VoIP از طریق OSP برگردند.

دروازه ای را در نظر بگیرید که دارای دو همتای شماره گیری با الگوهای مقصد عمومی یکسان است. یک شماره گیری همتا به RAS هدف جلسه اشاره می کند. نقاط دیگر به تسویه هدف جلسه است. همتای شماره گیری RAS اولویت بیشتری نسبت به همتای شماره گیری تسویه حساب دارد، به طوری که همیشه ابتدا تلاش می شود. در صورتی که همتای شماره گیری RAS از کار بیفتد، دروازه سپس تلاش می کند تا تماس را از طریق شماره گیری ثانویه به سرور OSP ارسال کند.

این امر میزان نگهداری همتاهای شماره گیری OSP را برای تطبیق با تغییرات طرح شماره گیری کاهش می دهد، اما تاخیر پس از شماره گیری را به همه تماس های اتصال مبتنی بر OSP اضافه می کند.

 • صورتحساب و تسویه – در هر پیاده سازی OSP، سرور OSP اطلاعات استفاده را جمع آوری کرده و CDR تولید می کند. این اطلاعات استفاده مستقیماً از دروازه های ثبت شده در سرور OSP استخراج می شود، صرف نظر از اینکه آنها به عنوان دروازه های پشت سر هم یا به عنوان دروازه های معمولی PoP عمل می کنند.

همچنین می توانید سوابق تکراری را برای حسابداری داخلی به سرور AAA ارسال کنید. این CDR ها ممکن است برای بررسی متقابل هرگونه مشکل تسویه حساب با ارائه دهنده OSP استفاده شوند. می‌توانید به صورت اختیاری از یک برنامه میانجی‌گری برای خودکارسازی این فرآیند استفاده کنید.

 • امنیت—اگر OSP مستقیماً در دروازه پایانه اجرا شود، امنیت درون دامنه به استفاده (به صورت اختیاری) از لیست های دسترسی سیسکو ادامه می دهد. امنیت بین دامنه از توکن‌های OSP H.235 با اخطارهای ذکر شده در طرح شماره‌گیری استفاده می‌کند. اگر از یک منطقه دروازه پشت به پشت استفاده می شود، مدیریت توکن OSP از دروازه های PoP شما بارگیری می شود و در عوض توسط دروازه OSP در منطقه پشت به پشت مدیریت می شود. دروازه OSP در جفت پشت سر هم از توکن های H.235 OSP پشتیبانی می کند، در حالی که دروازه RAS به صورت اختیاری لیست های دسترسی سیسکو را پیاده سازی می کند. این استفاده از منطقه ترانزیت OSP پشت سر هم اجازه می دهد تا اخطارهای امنیتی که قبلاً در روش مستقیم ذکر شد کنار گذاشته شوند.

اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه ترانزیت) با توپولوژی فراخوانی DGK

اگر اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه حمل و نقل) را با توپولوژی فراخوانی دروازه بان دایرکتوری برای این سرویس انتخاب می کنید، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری — اتصالات متقابل بین ارائه دهندگان خدمات مبتنی بر IP به یک منطقه حمل و نقل دروازه پشت به پشت ارسال می شود. هر شریک اتصال IP دارای یک منطقه ترانزیت اختصاصی است. اگر هر دو شریک متصل کننده از طریق یک رابطه همتای دروازه بان دایرکتوری ساخته شوند، این امر به معماری پلان شماره گیری در مقیاس بزرگ H.323 پیچیدگی می بخشد. طرح شماره گیری باید تغییر کند تا دروازه بان های اختصاصی دایرکتوری ورودی و خروجی را برای مسیریابی صحیح تماس ها از طریق شبکه شما فراهم کند. اتصال IP از یک حامل با استفاده از همتاسازی دروازه‌بان دایرکتوری و یک شریک اتصال مبتنی بر OSP با استفاده از منطقه اتصال OSP پشت سر هم به همان روشی که برای توپولوژی تماس TDM به IP با استفاده از IP مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری مورد بحث قرار گرفت، انجام می‌شود. به هم متصل شوند.

صورتحساب و تسویه – دروازه پشت سر هم نقطه ای را در مسیر سیگنالینگ تماس فراهم می کند که می توانید اطلاعات حسابداری را از آن جمع آوری کنید. صورت‌حساب را می‌توان از دروازه پشت سر هم به همان روشی که در روش اتصال ساده راه‌حل TDM-to-TDM توضیح داده شد، انجام داد.

 • امنیت—منطقه دروازه پشت به پشت همچنین به شما امکان می دهد در صورت تمایل اطلاعات حامل ITSP مبدأ را از حامل ITSP پایان دهنده پنهان کنید. تماس‌هایی که به ITSP B پایان‌دهنده ارسال می‌شوند، به نظر می‌رسند که شما آنها را دریافت کرده‌اید. ITSP B پایان‌دهنده هیچ ایده‌ای ندارد که ITSP A منشا تماس است.

همچنان باید شناسه‌های دروازه و گذرواژه‌ها را با شرکای متصل خود به اشتراک بگذارید. با این حال، دروازه پشت به پشت به شما امکان می دهد اطلاعات امنیتی بین دامنه را بین ارائه دهندگان خدمات جدا کنید. یعنی، ITSP A نیازی به دانستن اطلاعات امنیتی ITSP B ندارد و برعکس، برای اینکه این دو تماس‌های بین یکدیگر را کامل کنند.

اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه ترانزیت) با توپولوژی فراخوانی OSP

اگر اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه ترانزیت) با توپولوژی فراخوانی OSP را برای این سرویس انتخاب کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری — این روش توضیح داده شده در ارتباط متقابل مبتنی بر TDM به IP با راه حل OSP را گسترش می دهد تا شامل ارسال تماس به ارائه دهنده OSP دیگر از طریق یک منطقه دروازه پشت به پشت یا ارائه دهنده خدمات مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری دیگر باشد. ورودی های مسیریابی LRQ در دروازه بان دایرکتوری.

صورتحساب و تسویه – صورتحساب بین ارائه دهندگان OSP درست همانطور که در اتصال مبتنی بر TDM به IP با راه حل OSP مورد بحث قرار گرفت، اما برای دو ناحیه دروازه پشت به پشت OSP انجام می شود. منطقه مبدأ CDR های حل و فصل را برای حامل مبدا فراهم می کند. منطقه پایانه CDR های حل و فصل را برای حامل پایانه فراهم می کند. اگر تماس به جای آن به یک اتصال دروازه‌بان دایرکتوری ارسال شود، از رکوردهای AAA RADIUS در آن سمت استفاده می‌شود. AAA ممکن است با استفاده از برنامه میانجیگری با سوابق استفاده از OSP تطبیق داده شود.

 • امنیت—امنیت همانطور که در راه حل OSP مبتنی بر TDM-to-IP توضیح داده شده است، انجام می شود.

خدمات کارت (پیش پرداخت و پس پرداخت)
می‌توانید خدمات پیش‌پرداختی را برای چندین ارائه‌دهنده خدمات در زیرساخت آنها میزبانی کنید. علاوه بر این، اکثر ارائه دهندگان خدمات اعتباری از عمده فروشان VoIP برای پایان دادن به تماس های راه دور که توسط مشترکین اعتباری انجام می شود استفاده می کنند. با استفاده از ویژگی پاسخ صوتی یکپارچه (IVR) در دروازه های سیسکو VoIP، و سیستم های مجوز بلادرنگ و حسابداری تماس ارائه شده توسط شرکای اکوسیستم سیسکو، ارائه دهندگان خدمات می توانند این سرویس را از طریق شبکه VoIP ارائه دهند و هزینه و زمان استقرار تماس را کاهش دهند. خدمات کارت

مانند خدمات پیش پرداخت، می توانید خدمات پس پرداخت را نیز میزبانی کنید. یک مثال، تماس اولیه است که با پیشوند 800، شماره کارت تماس یا پین قابل دسترسی است. با خدمات پس‌پرداخت، مجوز با رتبه‌بندی تماس مرتبط نیست. در نتیجه، رتبه‌بندی تماس لازم نیست در زمان واقعی اتفاق بیفتد، و ممکن است گزینه‌های سیستم صورت‌حساب شریک بیشتری وجود داشته باشد که عملکرد مناسبی در مقیاس داشته باشند. پس از برقراری تماس، یک سیستم صورتحساب که با شرکت قرارداد بسته شده است، هزینه ای را از اپراتور دریافت می کند.

توپولوژی فراخوانی TDM-to-TDM

اگر توپولوژی تماس TDM-to-TDM را برای این سرویس انتخاب می کنید، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری — خدمات کارت معمولاً با استفاده از شماره گیری دو مرحله ای بر عادات شماره گیری تأثیر می گذارد. گذشته از این، طرح های شماره گیری اولیه باقی می مانند. هنگامی که وارد شبکه خود شوید، تماس ممکن است با یکی از PoP های شما خاتمه یابد یا با استفاده از معماری پلان شماره گیری در مقیاس بزرگ H.323 از طریق یک TDM hopoff به ارائه دهنده خدمات دیگری ارسال شود.
 • صورت‌حساب و تسویه حساب-درگاه اصلی شما از خدمات کارت برای شرکای اتصال مبتنی بر TDM پشتیبانی می‌کند. صورت‌حساب مبتنی بر AAA در دروازه‌ها انجام می‌شود و همانطور که در راه‌حل TDM-to-TDM بحث شده است، تسویه حساب می‌شود. با این حال، سرور صورتحساب برای ارائه خدمات پیش پرداخت باید در زمان واقعی با سرور AAA تعامل داشته باشد.
 • تحمل خطا- تحمل خطا پایه H.323 استفاده می شود.
 • امنیت—یک اسکریپت تلفن گویا که روی دروازه اصلی اجرا می شود، احراز هویت کاربر را انجام می دهد. این اسکریپت تلفن گویا با یک سرور امنیتی AAA RADIUS تعامل دارد. علاوه بر این، امنیت در سطح کاربر یا دروازه ممکن است برای ثبت نام و پذیرش تماس اجرا شود.

اعلان — برای پشتیبانی از الزامات برندسازی، باید بتوانید اسکریپت تلفن گویا لازم برای شرکت مخابراتی را شناسایی کنید. بسته به DNIS ارائه شده ممکن است اسکریپت های تماس متفاوتی فراخوانی شوند. در صورت تمایل ممکن است درخواست ها از راه دور بر روی یک سرور TFTP ذخیره شوند.

توپولوژی تماس TDM-to-IP با استفاده از اتصال IP مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری

اگر توپولوژی تماس TDM-to-IP را با استفاده از اتصال IP مبتنی بر دروازه‌بان دایرکتوری برای این سرویس انتخاب می‌کنید، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری — برای خدمات کارت ارائه شده به شرکای اتصال TDM، این همان ملاحظاتی است که در الگوی TDM-to-TDM ذکر شده است. با این حال، ممکن است بخواهید خدمات کارت را برای شرکای اتصال IP ارائه دهید. در این حالت، می‌توانید تماس‌های VoIP ورودی را به‌طور معمول مستقیماً به دروازه پایان‌دهنده هدایت کنید و سپس تلفن گویا را پیاده‌سازی کنید.

از طرف دیگر، می توانید به دروازه بان ها و دروازه بانان دایرکتوری اجازه دهید تا ابتدا تماس را به یک دروازه پشت سر هم برای خدمات تلفن گویا بر اساس شماره گیری کاربر نهایی یک شماره دسترسی خاص هدایت کنند. دروازه‌بان دایرکتوری می‌داند که تماس‌های مقصد این شماره دسترسی را به یک منطقه IVR خاص که از دروازه‌های پشت سر هم تشکیل شده است، ارسال کند. دروازه‌بان محلی برای ارسال تماس‌های مقصد به این شماره دسترسی به دروازه‌ای تعیین‌شده فقط برای ورود جفت پشت سر هم تدارک دیده شده است. برای جلوگیری از ارسال تماس ها از طریق دروازه پشت به پشت در جهت معکوس، به درگاه خروج صراحتاً اولویت دروازه 0 داده شده است.

دروازه ورودی پشت سر هم برای انتقال این تماس از طریق TDM به دروازه خروج تدارک دیده شده است. سپس دروازه خروج اسکریپت تلفن گویا مورد نیاز را بر اساس DNIS دریافتی اعمال می کند. دروازه خروج الگوی مقصد مورد نظر را جمع‌آوری می‌کند و تماس را دوباره به شبکه H.323 تبدیل می‌کند که گویی یک TDM PoP معمولی است.

صورتحساب و تسویه حساب – صورتحساب مبتنی بر AAA در دروازه ها انجام می شود. با این حال، سرور صورتحساب برای ارائه خدمات پیش پرداخت باید در زمان واقعی با سرور AAA تعامل داشته باشد. برای سناریوهای دروازه پشت سر هم، صورتحساب روی یکی از دروازه ها به گونه ای انجام می شود که گویی یک TDM PoP معمولی است.

 • تحمل خطا- تحمل خطا پایه H.323 استفاده می شود.
 • امنیت—امنیت همانطور که در برنامه کاربردی اتصال ساده در بالا توضیح داده شد انجام می شود. امنیت افزوده شده توسط اسکریپت تلفن گویا در احراز هویت کاربران مبتنی بر IP یا قبل از ورود تماس به شبکه شما (مانند اجرای پشت سر هم) یا حداقل قبل از تکمیل تماس از طریق شبکه شما (مانند دروازه پایان دهنده) ارائه می شود. پیاده سازی).

اعلان – درخواست اتصالات TDM مانند راه حل TDM-to-TDM است. به منظور پشتیبانی از اطلاعیه های خوش آمدگویی مناسب و زبان های محلی که برای برندسازی در اتصالات IP لازم است، باید بتوانید حامل منبع را قبل از احراز هویت کاربر شناسایی کنید.

در مواردی که تلفن گویا مستقیماً بر روی دروازه پایانه پیاده سازی شود، شماره فراخوانی شده توسط کاربر نهایی تامین می شود و به مقصد هدایت می شود. شناسایی حامل مبدأ بر اساس DNIS شماره گیری شده غیرقابل اعتماد است. ممکن است تغییراتی در ANI انجام شود، اما این مورد نیز به‌طور غیرقابل اعتمادی در نقاط پایانی رایانه شخصی اعمال می‌شود. بنابراین، نام تجاری چندگانه در این پیاده سازی برای شرکای اتصال IP پشتیبانی نمی شود.

برای اتصالات IP که دارای یک دروازه پشت به پشت هستند، می‌توانید با ارائه شماره‌های دسترسی جداگانه که کاربران رایانه شخصی برای دسترسی به مناطق مختلف دروازه پشت سر هم شماره‌گیری می‌کنند، از خدمات برندینگ برای اپراتورهای جداگانه پشتیبانی کنید. به عنوان مثال، به شرکت مخابراتی A یک شماره مقصد ویژه داده می شود تا به یک استخر IVR دروازه پشت سر هم شماره گیری کند.

اتصال مبتنی بر TDM به IP با توپولوژی فراخوانی OSP

اگر اتصال متقابل TDM-to-IP با توپولوژی فراخوانی OSP را برای این سرویس انتخاب می کنید، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری — برنامه های شماره گیری ممکن است به روشی مشابه که در برنامه خدمات کارت در راه حل TDM-to-TDM مورد بحث قرار گرفته است، اداره شود. با این حال، در این مورد، تماس‌های تلفن گویای جلویی نیازی به مسیریابی برای جداسازی مناطق تلفن گویا دروازه پشت به پشت ندارند. خدمات تلفن گویا ممکن است مستقیماً بر روی جفت دروازه پشت به پشت OSP انجام شود.

صورتحساب و تسویه – صورتحساب همانطور که در برنامه خدمات کارت در راه حل TDM-to-TDM توضیح داده شده است انجام می شود.

 • تحمل خطا- تحمل خطا پایه H.323 استفاده می شود.
 • امنیت—امنیت همانطور که در برنامه ساده اتصال دهنده حامل در بالا مورد بحث قرار گرفت پیاده سازی می شود. امنیت افزوده شده توسط اسکریپت تلفن گویا در احراز هویت کاربران مبتنی بر IP یا قبل از ورود تماس به شبکه شما (مانند اجرای دروازه پشت سر هم)، یا حداقل قبل از تکمیل تماس از طریق شبکه شما (مانند پایانه) ارائه می شود. پیاده سازی دروازه).
 • Prompting – درخواست به همان روشی که در برنامه خدمات کارت در راه حل TDM-to-TDM مورد بحث قرار گرفته است، اجرا می شود. برای اتصالات OSP با استفاده از یک منطقه دروازه پشت به پشت، خدمات تلفن گویا ممکن است در دروازه سمت RAS به گونه ای پیاده سازی شود که گویی یک دروازه معمولی PoP است.

اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه ترانزیت) با توپولوژی فراخوانی دروازه بان دایرکتوری

اگر اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه حمل و نقل) را با توپولوژی فراخوانی دروازه بان دایرکتوری برای این سرویس انتخاب می کنید، مسائل زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری — ممکن است بخواهید با استفاده از یک منطقه تلفن گویا درگاه پشت به پشت به عنوان برنامه جلویی، خدمات کارت را برای شرکای اتصال IP ارائه دهید. این کار به همان روشی که در توپولوژی های فراخوانی TDM-to-IP با استفاده از راه حل اتصال IP مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری انجام می شود.

صورتحساب و تسویه حساب – صورتحساب در یکی از دروازه ها به گونه ای انجام می شود که گویی یک TDM PoP معمولی است. صورت‌حساب مبتنی بر AAA همانطور که قبلاً بحث شد در دروازه‌ها انجام می‌شود.

 • امنیت—امنیت مانند اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه حمل و نقل) با راه حل OSP انجام می شود. اسکریپت تلفن گویا با احراز هویت کاربران مبتنی بر IP قبل از اینکه تماس از شبکه در دروازه پشت سر هم عبور کند، امنیت بیشتری را فراهم می کند.
 • Prompting – درخواست مانند توپولوژی های فراخوانی TDM-to-IP با استفاده از راه حل اتصال IP مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری انجام می شود. دروازه پشت به پشت اساساً به عنوان برنامه جلویی عمل می کند.

اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه ترانزیت) با توپولوژی فراخوانی OSP

اگر اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه ترانزیت) با توپولوژی فراخوانی OSP را برای این سرویس انتخاب کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • طرح شماره گیری—ممکن است بخواهید خدمات کارتی را برای شرکای اتصال IP مبتنی بر OSP با استفاده از یک ناحیه دروازه پشت به پشت ارائه دهید، همانطور که در توپولوژی های تماس TDM-to-IP با استفاده از راه حل اتصال IP مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری بحث شده است.

صورتحساب و تسویه حساب – صورتحساب در یکی از دروازه ها به گونه ای انجام می شود که گویی یک TDM PoP معمولی است، مانند توپولوژی های تماس TDM-to-IP با استفاده از راه حل اتصال IP مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری.

 • امنیت—امنیت مانند اتصال مبتنی بر IP به IP (شبکه حمل و نقل) با راه حل OSP انجام می شود. اسکریپت تلفن گویا با احراز هویت کاربران مبتنی بر IP قبل از اینکه تماس از شبکه در دروازه پشت سر هم عبور کند، امنیت بیشتری را فراهم می کند.
 • Prompting – درخواست مانند توپولوژی های فراخوانی TDM-to-IP با استفاده از راه حل اتصال IP مبتنی بر دروازه بان دایرکتوری انجام می شود. دروازه پشت به پشت اساساً به عنوان برنامه جلویی عمل می کند.

مرحله 9: پیکربندی و ارائه کامپوننت ها